Baselworld 2017: Grand Seiko

  • 217 SHARES

Grand Seiko’nun dalgıçları Prospex’in himayesinden ayrıldı, Uzakdoğulu üretici 600 metreye kadar inebilen profesyonel bir dalış saati üretti.

Grand Seiko’nun dalış performansı tartışılabilecek bir konu sayılmaz, manüfaktür bu hususta prestij sahibi ve Prospex’lerin repütasyonu oldukça yüksek ki bu serideki modelleri sadece dalış saati olarak da adlandırmak doğru olmaz, Prospex’ler birçok zorlu koşulla başa çıkabilecek ölçüde. Ancak Grand Seiko’nun bu alanda yeni bir yol açması gerekiyordu ve ne diyelim, beklentiler tam anlamıyla karşılandı.

46.9 mm’lik çapa sahip hacimli kasanın kalınlığı 17 mm ve materyali titanyum, yani kasa ne kadar büyük olsa da ağırlık konusunda kullanıcıya rahatsızlık verecek bir yapıda değil. Bu boyutların getirisiyle SBGH255, 600 metreye kadar su geçirmezlik özelliği sunuyor, kadran benekli yapısı ve saat indekslerinin rahat okunabilmesi sebebiyle su altında da efektif. Modelin etkileyici bir başka yönü de elle kurmalı kalibresi 9S85. 55 saatlik güç rezervi bulunan mekanizma saatte 36.000 titreşim yapıyor ki Hi-Beat olabilmesi için bu bir ihtiyaç. SBGH255’in bir başka türevi de mavi kadranla sunulan versiyonu, bu renk son birkaç ayda çoğu modelde karşımızda çıktı ve Seiko bu tercihi 500 adetle sınırlı tutarak farklı bir pazarlama stratejisi uyguladı.