Ay Fazı Komplİkasyonunun Alışılmadık Formu

  • 151 SHARES

Ay fazı komplikasyonuna farklı bir bakış açısı getiren Jaquet Droz Eclipse’in temel arayışı sadelik ve fonksiyonellikten yana.

Gökyüzü merakından beslenen tasarımları ile keşfe odaklı modeller geliştiren Jaquet Droz’nun en farklı DNA’ya sahip saatlerinden biri de hiç şüphesiz Eclipse. Mümkün oldukça geniş yüzeyler bırakılarak asimetrik şekilde konumlandırılan kadran detayları ve sakince ibresini ayın evreleri arasında gezdiren alışılmadık ay fazı ise Eclipse’in özel detayı.

jaquetdrozeclipse

Saatin aventurine (gece ışıltısı yakalayan parıltılı kadran) altında normalde
özel panel eşliğinde kontrol edilmesi beklenen ay fazı, iki yarım daire şeklinde bir kadran penceresi arkasında dönmek yerine özel ay ibresi eşliğinde 29.5 günlük döngüyü ay formlu mini kadran üzerinde tamamlayarak ayın farklı fazlarını gösteriyor. Oldukça fonksiyonel olan bu tasarım, kenarındaki yıldız figürleri ve sade detaylar ile tamamlanarak Eclipse’in ilgi çeken detayını oluşturuyor.

eclipse-by-jd-caseback

Opalin gümüş kadranlı ve (43 mm çapında) ve aventurine kadranlı (39 mm çapında) versiyonları bulunan modellerin her ikisi de Côtes de Genève motifli mekanizmalar eşliğinde tamamlanıyor. Aventurine kadranlı versiyonda kullanılan otomatik kurmalı manüfaktür mekanizma 28.800 vph (4 Hertz) hızda işleyerek saatin özel komplikasyonunu da kontrol ediyor. 68 saatlik güç rezervine gereksinim duyan mekanizma kasa arkasından da izlenme imkanı sunuyor.