Audemars Piguet Manüfaktür Zİyaretİ

  • 674 SHARES

Audemars Piguet ekolojik binası, tarihi değerleri ve ustalıklı know-how’ı ile yüksek saatçilik dünyasına ayrı bir değer katıyor. Genel yayın yönetmenimiz Beran Toksöz Audemars Piguet manüfaktür ziyaretinden anlatıyor.

QP Türkiye eşliğinde Türkiye’den AP Manfaktürüne uzanan ziyaret, 140 senelik tarihin gölgesinde, Vallée de Joux’nun kalbinde yer alan Le Brassus’te gerçekleşiyor.
Yüksek komplikasyonlu saatlerin, kompleks mekanizmaların bu topraklar üzerinde Audemars Piguet önderliğinde başlaması ise 1875 yılına dayanıyor. Yüksek bir saatçilik ilgisinin sonucu olarak doğan manüfaktür, Jules Louis Audemars ve Edward Auguste Pigeut’nin ilgi alanlarından beslenen gelenekler ve yenilikler bütünü olarak yüksek saatçilik dünyasına yön vermeye devam ediyor. Geçmişle günümüzü bir araya getirerek ebedileştiren öncü ruh ile yüksek saatçilik sanatı bu topraklar üzerinde sürdürülüyor.

img_9403

Manüfaktür müzesinin girişinde yer alan soyağacı da aslında burada önemli olan şeyin şirketten daha ziyade aile kavramına dayanan geçmiş ve hala Le Brassus’ta devam etmekte olan yüksek saatçilik değerlerine sadık kalmak olduğunu gösteriyor. Bu değerler Manüfaktür binası içinde yer alan müzede de görülüyor. 1800lü senelerden geriye kalanlar sadece binalar ve prensipler değil; müzede saklanmakta olan eski saatler, mekanizma parçaları ve horolojik detaylarda da Audemars Piguet tarihine ışık tutuyor.

2016-02-26-photo-00000618

Farklı bölümlerden oluşan müzede ilk üretim modeller, limitli ürünler (Royal Oak Offshore serisine ayrılmış özel stand ile sergileniyor), Audemars Piguet manüfaktüründen özel komplikasyonlu üretimler ve çok daha fazlası yer alıyor. Restorasyon bölümünde ise en ilginç kısımlardan birisi eski üretim parçaları ve eski kalibrelerin yedek parçalarının tutulduğu arşiv kasası oluyor. AP manüfaktüründen çıkan bütün modellerin parçaları bu kasada saklanıyor ve üzerinden yıllar geçmiş olsa dahi bir saat tamire geldiğinde modele göre arşivden aranıyor, bulunduktan sonra parçanın prototipi geliştirilerek model üzerinde kullanılıyor. Böylelikle çok değerli bir tarihe sahip olan modellerin birbirinden özel parçaları da gelecek nesiller ve gelecek nesil saat ustalarına referans olmak üzere saklanmış oluyor. Ve eski modellerin restorasyonları da yapılmış oluyor. Ek olarak heritage gallery’de farklı senelere ait en özel cep saatleri de sergileniyor, bunlar arasında Audemars Piguet tarafından geliştirilen dünyanın en küçük minute repeater cep saati, tarihi değerde özel komplikasyonlu (hem kronograf hem minute repeater hem de perpetual calendar fonksiyonlarını bir arada barındıran) cep saatleri de sergileniyor.

fullsizerender
Dünyanın en küçük Minute Repeater cep saati

img_9417
Audemars Piguet Heritage Gallery’de sergilenen özel komplikasyonlu tarihi cep saatleri

Audemars Piguet Manüfaktür binasında yer alan tüm detaylar belli Audemars Piguet vizyonlarını en üstün şekilde yansıtıyor. Hatta bunun da ötesine geçerek horolojik dünyaya örnek olacak bir misyon sergileniyor. Buna AP binasının kendisi de dahil.

img_9443

Manüfaktür binasının yanından akmakta olan nehir eskiden hidroelektrik santral ve elektrik üretimi için kullanılmış oluşuyla Audemars Piguet dünyasında her bir detayın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor. Minerji sertifikası ile yapılmış olan bina ise ekolojik özellikleri ve geri dönüşümden elde edilmiş parçalarıyla AP’nin doğaya olan desteğini ortaya koyuyor.