TARİHLER 19. YÜZYILI GÖSTERDİĞİNDE

  • 91 SHARES

Arşivleri karıştırdığımızda mekanik mühendislik kavramının Officine Panerai için organik bir ‘sanat icra etme süreci’ gibi algılanmasının somut nedenleriyle karşılaştık.

İnsan eliyle yaratılan en dahiyane mobil aletlerden biri olan cep saatlerinin kullanıldığı dönemde, spesifik olmak gerekirse modern İtalya devletinin kurulduğu tarihten tam bir yıl sonrasına tekabül eden 1860 Floransa’sındayız. Sosyokültürel fonu gözünüzde canlandırmanız için Rönesans’ın doğduğu bu şehirde, lüksün bir hayat biçimi olduğu dönemlerden bahsettiğimizi belirtelim. Ponte alle Grazie Köprüsü üzerinde, Orologeria Giovanni Panerai & C. adlı bir butik yer almakta. Sahibi Guido Panerai, burada İtalyan donanmasıyla yaptığı işbirliği çerçevesinde askeri ölçüm ekipmanları tedarik etmenin yanında saat yapım okulu gibi faaliyet gösteriyor, saat tamirciliği ve satışı yapıyor. 19. yüzyıl sonlarına doğru Giovanni Panerai’ye yönetimde oğlu Leon Francesco da katılıyor ve bu birliktelikle beraber marka değişim dönemine adım atıyor. İkili, satışların büyümesi ve üretim modelinin temelini oluşturan bağlantıları kurmak için sıklıkla İsviçreli saat endüstri liderleriyle çalışıyor. Floransa’daki merkezde de Ar-Ge operasyonları, mekanik mühendislik alanında gelişmeler devam ediyor.

Yeni bir yüzyıla girdiğimizde Giovanni’nin torunu Guido Panerai’nin önderliğinde, butiğin adının Orologeria Svizzera olarak değiştiği, İtalyan donanmasının resmi tedarikçisine dönüşen bir Panerai döneminin başladığını görüyoruz. Bir yandan savunma bakanlığının ihtiyaç duyduğu gece görüşü sağlayan luminus materyali, zaman ve derinlik ölçümleri yapan mekanizmalar, el feneri, bilek pusulaları üretiliyor; diğer yandan Orologeria Svizzera butiği, Guido Panerai’nin çocukları tarafından faaliyetlerine devam ediyor.

Ordunun zorlu koşullarda kullanılabilecek saatler talep etmesiyle 1936’da Radiomir doğuyor. Gece görüşü sağlayan radyum kadranlı bu saatin, uzun süre su altında kalabilen versiyonu ise dört yıl sonra ortaya çıkıyor. Ordudan birkaç yıl sonra bir başka talep, ofis subaylarının kullanması için lüks bir saat isteği geliyor ve böylece ilk Panerai kronografı Mare Nostrum yaratılıyor. 1950’lerde Radiomir’in kasa kulaklarına ve yastık kasasına, daha düz ve geniş bezel eklenmesi ise yeni bir Panerai modeline, Luminor’e hayat veriyor. 70’lerde Guiseppe Panerai’nin vefatıyla yönetimi üstlenen Dino Zei ile marka artık Officine Panerai olarak anılıyor.

Orduyla imzalanan anlaşmalar gereği Luminor, Luminor Marina ve Mare Nostrum modelleri sınırlı olarak ancak 1993’te seri üretime geçse de, marka geçen süreçte Piazza San Giovanni’deki butiğinde sayısız özel müşterisini ağırlıyor. 1993’ten sonra Panerai manüfaktüründe yakalanan momentum başka bir yazının konusu. Zira Officine Panerai’nin 21. yüzyılı, özel edisyon saatleriyle farklı -fakat her zaman Floransalı estet ruhuyla kişisel tarihini yazmakta.


İlk Panerai modelleri, donanmaya özel üretildiği için modellere isimler verilmiyordu. Saatler, Luminor Panerai, Radiomir Panerai, Marina Militare Luminor Panerai veya yalnızca Marina Militare ibarelerini taşıyordu.