YÜZLERCE MEVSİMLİK GARDIROPLAR

  • 87 SHARES

Ofise bazı günler kazakla, bazı günler tişörtle gittiğimiz o haftalar… Bir diğer deyişle, 24 saatlik bir süreci kıyafet bazında farklı katmanlara ayırmak zorunda olduğumuz zamanlar…

Şimdi okuduğunuz sayı, işte bu kıyafet-mevsim dilemmasıyla hazırlandı. Ama aslına bakarsanız, modanın hava muhalefetinden etkilendiği yok; insanların hangi mevsimde ne giyeceğini hava şartları değil, moda markaları belirliyor. Öyle ki, bir yıl içerisinde 6 farklı koleksiyon tanıtan markalar var. Bu koleksiyonların hepsi hatırı sayılır miktarda kılık kıyafet sunuyor. İlkbahar/Yaz ve Sonbahar/Kış kreasyonlarına eklenen sezon öncesi koleksiyonlar da cabası… Kendinizi Victoria Beckham’ın yerine koyun; kendi adını taşıyan markasına ek olarak kendi adını iki kez yazmaktan çekinmediği bir alt kategori markası daha var. Bu iki markanın ana koleksiyonlarından ayrı olarak “pre” koleksiyonları da var. Toplamda kaç parça kıyafet tanıtıldığını hesaplamaya gerek yok, işin matematiği ortada… Her mevsim, moda markaları için birer satış kapısı. Daha doğrusu birer satış kapısıydı, zira artık markaların mevsimlerden ayrı koleksiyonlar ürettiği bir süreçteyiz.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, lüks modaevleri mevsimlere göre üretim yapma alışkanlıklarından arınmaya başladı. Prada’nın Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonunu düşünün, bir yanda kimlik kartı iliştirilmiş puffer ceketler podyumda arzı endam ederken, bir yanda tül detaylı kolsuz elbiseler deri büstiyerlerle kombinlenmişti. Yani anlayacağınız mevsimlere göre giyinme nosyonu geçirgenlik kazanıyordu.

Konu moda sektörü ve lüks markalar olduğunda, insan düşünmeden edemiyor: Acaba bu yeni bir pazarlama stratejisi mi?

Moda sektörünün giysilerimize hükmetmesi durumunu o kadar kanıksamış haldeyiz ki, ister istemez “evet” diye cevap vermek istiyoruz. Lakin bu sefer tüketici alışkanlıkları, moda sektörünü domine etmiş durumda. Endüstrinin çarklarını döndüren tüketiciler, artık sezonluk alışveriş yapma anlayışını bir kenara bırakmış durumdalar. Sektörde klişeleşmiş bir kalıp halini alan zamansız parça kavramı, bu sefer gerçekten altı doldurulacak bir niteleme oluyor. Tüketiciler artık trendlerden bağımsız olarak, gardıroplarında yaz kış fark etmeksizin her daim kullanılabilecek parçalar arıyor, satın alıyor. Haliyle moda markaları da bu ihtiyacı karşılamak için sezonlardan bağımsız tasarlama alışkanlığını ediniyor.

Yazının devamını QP Women No:4’de 72. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.