GANNI, DITTE, NICOLAJ

  • 88 SHARES

Ganni, Danimarka’da 2000 yılında kuruldu. Kendi coğrafyası dışına çıkmaya hiç meraklı
bir marka değilken, 2009’da yeni sahipleriyle bambaşka bir karaktere büründü; böylece Ditte ve Nicolaj Reffstrup, Ganni’yi 10 sene içerisinde yerel isimden global lider mertebesine çıkardılar.

QP Women: 2009’ da nasıl oldu da bir moda markasının başına geçme kararı aldınız?

Ditte Reffstrup: Merak olmadan adım atamazsınız… Ki ben her zaman iç güdülerimin peşinden giderim. Kendimi bildim bileli tasarımcı olmak istemişimdir, bunu kabullenmem biraz zaman almış olsa da… Hatta daha Ganni ile hiçbir ilişkim yokken, Ganni’ye yakışacağını düşündüğüm bir çift süet ayakkabı tasarlamıştım. Hatta markanın başına geçtiğimizde bu ayakkabıyı da koleksiyona eklemiştik… Beklenmedik bir şekilde ayakkabı yok satmıştı!

Nicolaj Reffstrup: Benim için işler çok başka. Ben hakikaten sadece keyif için için Ditte’nin peşine takılıp, neler olacak merakıyla ekibe katıldım. Kariyer geçmişim teknoloji üzerine olduğu için işin içine dahil olduktan sonra, bir moda markasını teknolojik bilgi birikimimle nasıl bir araya getirebileceğim üzerine odaklandım.

QPW: Ganni’nin yükselişine paralel, “Scandi style” kavramı da moda sektörü dahil olmak üzere pek çok disiplinde etkisini gösteriyor. İskandinav yaşam stilinin ve uzantılarının bu kadar popüler hale gelmesindeki temel sebep sizce nedir?

Ditte: 2009 yılını düşündüğümüzde, Scandi style diyebileceğimiz iki şey vardı: Boho-chic ve İskandinav minimalizmi. Bu yüzden kendi perspektifimden değerlendirdiğimde moda sektöründe bir şeylerin eksikliğini hissediyordum. Aslında yapmak istediğim bu eksikliği doldurmak değil, benim ve arkadaşlarımın stilinden ilham alarak bizim giydiğimiz parçaları yansıtan bir şeyler üretmekti. Sonra fark ettik ki yarattığımız Ganni, zıtlıklardan besleniyor ve karakteri oldukça renkli. Haliyle bu işin kod adını Scandi style 2.0, koyduk. Çabasız, bol özgüvenli birini hayal ettik.

Bu sorunun cevabını ve röportajın geri kalanını merak edenleri, QPW No:4’ün 48. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.