”EVRENSEL BİR DİLİ VAR ÇANTALARIN!”

  • 22 SHARES

QP Women’in 4. sayısının konuk editörü Serra Türker, çantalar ile kurduğu bağı anlatmak için konuyu en baştan alıyor.

Yazı Serra Türker

Misela’yı kurduğumdan beri çantaları, insanların yanlarında taşıdıkları küçük evleri gibi görüyorum. Çantalara olan düşkünlüğüm kendimi bildim bileli var ama tasarımların kadınlar için neden bu kadar anlam taşıdığını aslına bakarsanız hala çözmüş değilim. Her tasarımın kendine ait bir dünyası olduğuna ve bu dünyanın, objenin sahibiyle arasındaki ilişki etrafında şekillendiğine, haliyle çantanın sahibini tasvir ettiğine inanıyorum. Bir kadın, evinde nasıl yaşamını sürdürecek ve stilini yansıtacak şeyleri barındırmaktan hoşlanıyorsa, konu çanta olduğunda da aynı pratik üzerinden ilerliyor. Dünyasına dahil ettiği çantanın kendini yansıttığını görebiliyorum. Bu özel ilişkiyi, aslında kendi kendime giyinmeye başladığımdan beri fark ettiğimi hatırlıyorum. Küçükken benim için güzel çantalar her zaman çok ilgi çekiciydi. Bir çanta bir dünya demekti, hala da öyle…

Üniversiteye iç mimarlık okumak için gittim ve mimarlığın renksiz dünyasından kendimi tekstil tasarımı bölümüne attım. Bu bölüm için aslında ilk düşüncem yarattığım desenlerle hazır giyim koleksiyonları hazırlamaktı ama okuldan sonra bu dünyanın benim için doğru bir dünya olmadığını gördüm. Ben daha net bir şeyler yapmak istiyordum çünkü fazla detayların, beni kreatif açıdan çok zorlayacağını tahmin edebiliyordum. Bunun üzerine hafta sonları aksesuar dersi almaya başladım ve ilk projemin teslimiyle yapmak istediğim şeyin çanta tasarlamak olduğunu fark ettim. Bu, benim için inanılmaz bir serüvenin başlangıcıydı; yapmak istediklerimle yapabildiklerim arasında çok kuvvetli bir bağ bulmuştum. Kendimi çantalarla ifade etmek ve hayalimdeki kadınlara çantalar tasarlayarak ulaşmak bana büyük heyecan verdi.

Bu konuya yoğunlaşırken tereddüt etmedim, diğer aksesuarlara kıyasla bir çantanın bir kadınla arasındaki bağın çok daha güçlü olduğunu biliyordum. Hatta çantaya aksesuar demek bile çok doğru bir tanım gibi gelmiyor. Çünkü kişinin stilini tamamlamak ve süslemekten çok, güven verip hayatımızdaki “en” fonksiyonel tasarım olma işlevini yerine getiriyorlar. Bu bağı enteresanlaştıran birkaç faktör olduğunu düşünüyorum.

Yazının devamını QP Women No:4’de 38. sayfadan itibaren okuyabilirsiniz.