CJ HENDRY

  • 109 SHARES

CJ Hendry’nin hiperrealistik işlerine aşinalığınız Instagram’da ne kadar kaliteli vakit geçirdiğinizle doğru orantılı. Sağ elinin olağanüstü, geri kalanının ise oldukça sıradan olduğunu iddia eden alaylı sanatçı -bu yoruma katılmamakta serbestsiniz- New York’un ana akım sanat çevresinin snopluğunu kuru boya ile boyuyor.

Röportaj Aslin Kumdagezer

QP Women: Merhaba CJ, şu an neredesiniz ve çevrenizde ne görüyorsunuz?

CJ Hendry: Greenpoint, Brooklyn’deki stüdyomdayım. Gurur ve neşe kaynağım upuzun masalarıma bakıyorum. Üzerlerinde dört, beş çizim duruyor. Şu anda bu çizimler arasında gidip geliyorum, çalışma ritmimi değiştiriyorum. Stüdyonun diğer ucunda Labradoodle’ım Ace bir koltukta uzanıyor ve stüdyo yönetmenim bilgisayarına bir şeyler yazıyor.

QPW: Röportaj öncesinde sizi araştırırken karşıma ilk çıkan linklerden biri TED Talk’ta yaptığınız konuşma oldu. Mütevazılığınızı ilk elden bu video sayesinde öğrenmiş oldum. Sanatçı stereotipi, özellikle üretim süreci sizinki kadar detaycı ve sonuçları bu kadar etkileyici olunca kaçınılmaz bir kibir dikte ediyor. Siz sanatçı yönünüzü nasıl böyle alçakgönüllü tutmayı başarıyorsunuz?

CJH: Ben her zaman sağ elimin olağanüstü, geri kalanımın ise sıradan olduğunu söylerim! BelkiAvustralya kültüründe büyüdüğümden belki de işlerimle çok fazla kişisel bağ kurmadığımdan kibirsizim. Büyük ölçekte baktığınızda ben hiç kimseyim, etrafta o kadar etkileyici tasarımcı ve sanatçı var ki. Tabii her geçen gün bu listeye bir öncekinden daha etkileyici isimlerin ekleniyor olması da cabası. Sanat hakikaten ölçülemeyen sübjektif bir olgu.

QPW: Yine aynı konuşmanızda, işlerinize sürekli ‘inanılmaz’ tepkisi verilmesinden ne kadar nefret ettiğinizi dile getiriyorsunuz. Siz, nasıl bir reaksiyon veya kompliman almak isterdiniz?

CJW: Açıkçası kimseden belli bir reaksiyon beklemiyorum, işlerimi kimsenin beğenisi için yapmıyorum. Başkalarının ne düşündüğü, işlerimi beğenip beğenmemeleri beni çok ilgilendirmiyor.

QPW: Gün içerisinde kaç kere ‘inanılmaz’ kelimesini duyuyorsunuz?

CJW: Doğrusu, çok değil. Çünkü gün içerisinde çok fazla kimseyle konuşma fırsatı bulamıyorum. Arkadaş çevrem ve birlikte çalıştığım insanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Ve hepsinin kelime dağarcığı oldukça geniş, işlerim için inanılmaz sıfatından farklı terimler bulabiliyorlar. Haliyle belki bu iltifatı ayda bir kere duyuyorum…

QPW: İltifattan bahsetmişken, kendine övgüyle eşanlamlı hale gelen Kanye’den bahsetmeden geçemeyeceğiz. Uzun süre önce işlerinizden birini satın almıştı, onun nasıl bir yorumda bulunduğunu hatırlıyor musunuz?

Bu sorunun cevabını ve röportajın geri kalanını merak edenleri, QPW No:4’ün 144. sayfasına davet ediyoruz. Dergiye abone olmak için ise abone@qpmagtr.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.