YÜKSEK HIZDA YOLCULUK KAVRAMI

  • 5 SHARES

Ses hızından daha yüksek bir hızda ulaşmak istediğiniz destinasyona varmak, yolculuk kavramını her zamankinden daha lüks kılmıyor mu?

Özel jet kullanımının akıllı telefonlarımıza indirdiğimiz uygulamalar üzerinden hizmet edildiği bir çağda, yolculuk etmek deyim yerindeyse lüks kavramıyla ayrılmaz bir bağ kurmuş halde. Konfor alanınızdan çıkmadan seyahat etme lüksüne, olabilecek en hızlı şekilde destinasyonunuza ulaşmanız da eklendiğinde, teknolojinin sınırları biraz daha zorlanıyor. Virgin Galactic, geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni yüksek hızlı özel yolcu jeti Mach 3 ile, yüksek hızda yolculuk kavramının doğal sınırlarına ulaştığını ilan ediyor.

19 yolcu kapasiteli Mach 3, 60,000 feet’e kadar yüksekten uçabiliyor. Ancak işin ilgi çekici tarafı yükseklik değil, bu yükseklikte ulaşılan hız oluyor. Yeni tasarım, saatte 3704 kilometre hız yapabiliyor, ki bu da ses hızının yaklaşık 3 katına tekabül ediyor. Virgin Galactic, bu hıza ulaşmayı mümkün kılan mühendisliği, Rolss-Royce ile girdiği iş birliği sonucu elde ediyor. Tasarıma, her ne kadar resmi makamlar tarafından yolcu taşıma yetki tanınmış olsa da, yeni jetin ne zaman göklere çıkacağı merak konusu.