YAPAY ZEKALI SCOOTER

  • 25 SHARES

Benjamin Hubert’in kuruculuğunu üstlendiği Layer Design ile elektrikli ulaşım araçlarına katkısı büyük olan Nio’nun iş birliği Pal Scooter, yapay zeka teknolojisi ile gideceğiniz yerleri hafızına kaydediyor. Size de sadece scooter’ın hızını ayarlamak düşüyor.

Bu zamana kadar farklı alanlarda iş birlikleriyle duyduğumuz İngiliz tasarım stüdyosu Layer, projeleriyle yapay zekayı mobilyadan giyime kadar yaşam alanlarımızda birçok segmente dahil etmekte. Marka, gündelik hayatımızı geliştirmeye yönelik tasarımlarına son olarak ulaşım araçlarını da ekledi. Layer, geleceğin akıllı elektrikli ve otonom araçlarına ışık tutan Çin menşeli Nio markasıyla yaptığı iş birliği ile bildiğimiz scooter’a farklı bir bakış açısı getiriyor.

Pal adını verdikleri scooter, modern hayatımızda giderek artan trafik sorununu bir nebze olsa da rahatlatmak için tasarlanmakta. Pal Scooter’ın geleceğe ışık tutan yanı ise yapay zeka teknoloji sayesinde sıkça kullandığınız rotalarını ezberliyor olması. Akıllı telefon ve saatler üzerinden AI Nomi sistemi sayesinde, hafızasına kaydettiği varış noktalarına kolayca ulaşımınızı sağlıyor. Ayrıca, basit sesli komutları da algılayabilen scooter, elektrikli bataryası sayesinde her yerde şarj edilebilme özelliğine de sahip. Grafen kaplı karbon fiber gövdesiyle enerji verimliliğine katkıda bulunan Pal, vücudunuzun merkezi kuvveti ile yol alıyor. Şöyle ki, scooter’ınızın hızı sizin vücudunuza bağlı çünkü manevra kontrolü bedeninizle sağlanıyor. Milano Tasarım Haftası’nda tanıtılan Pal Scooter’ın henüz aramıza ne zaman katılacağına dair tam bir tarih verilmese de kısa zamanda popülerleşeceğini düşünüyoruz.