SINIRLI DÖNGÜ

  • 79 SHARES

Teknolojinin gelişmiş evreleri ile tasarım estetiği müzik tınılarında buluşabilir. Tıpkı Naim’ın ilk ve sınırlı edisyona sahip Solstice pikabı gibi.

Tasarımların işlevini ve güncel teknoloji ile olan uyumunu düşündüğümüzde bir ses sistemine fazlasıyla anlam yükleyebiliriz. Tasarımın nostaljik bir görünüme sahip olup, kendisinden beklenilenin çok üzerinde bir ses deneyimi yaşatması ise ancak içerisinde bulunduğumuz yüzyılda gerçekleşebilir. Neticede walkman’ın ya da pikabın yüksek ses teknolojisi ile çalışması geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanın eşleşmesi değil mi?

1960’lı yıllarda Naim kurulduğunda, özellikle ses sistemleri üzerine yoğunlaşsa da pikap tasarlama fikri her daim Julian Vereker’in aklında idi. Bu hayalin hayata geçmesi biraz uzun sürse de İngiliz marka Solstice modeli ile Vereker’i, günümüz teknolojisi ancak geçmiş tasarım bilgisi ile anıyor. Sınırlı sayıda üretilen pikap, doğru ses kalitesi ve frekansı sağlamak için markanın özel serilsi ile geliyor. Tasarımın özel edisyonunda aynı zamanda Naim Records True Stereo albümünün de dahil olduğunu belirtelim.