İNSANCILLAŞTIRILMIŞ TEKNOLOJİ

  • 88 SHARES

Bang&Olufsen, kataloğuna yeni eklediği sade ve basit çizgilere sahip Beosound Stage soundbar’ı ile ses görüntü kombinasyonunu farklı bir seviyeye çıkarma hedefinde.

Elektrik enerji dalgalarının duyabileceğimiz ses frekansına getiren hoparlörler, isminin anlamını tam olarak yansıtan teknolojilerden biri. Fransızcada haut-parleur yani yüksek konuşan anlamına gelen bu ses yükselticiler, 1898 yılında auxetophone olarak adlandırılıyorlardı. Kaydedilen sesi daha yüksek bir tona çıkarmak için tasarlanan bir nevi gramofona benzer bu aygıt ilk kez 1900 yılında Eiffel Kulesi’nden şehre yaydığı aryalarıyla sesini duyurmaya başladı. Fakat, şu an zihninizde canlanan klasik hoparlörlerin günümüz tasarımına ulaşması için ilk adım, 1925 yılında Chester W. Rice ve Edward W. Kellogg’un yaptığı çalışmalarla atıldı. Ve sonunda, çeşitli teknolojik reformlardan geçerek şimdiki hoparlör şekline ulaştı. Zaman içerisinde hoparlörler, işlevselliklerinin yanına tasarımlarıyla da dekor olma özelliğini ekledi.

Dekorasyon konusunda hoparlörleri bir adım öteye çıkarma gayesinde olan markalardan biri de Bang&Olufsen. Klasik çizgilerinin yanında alışılmışın dışındaki şekillere sahip tasarımlarıyla her daim ses teknolojisine farklı bir bakış açısı getiren markanın ilk soundbar tasarımını yeni duyurmuş olması şaşkınlıkla karşılanmıştı. Tasarımında Norm Architects ile ortak paydada buluşan Bang&Olufsen, mevcut kataloğuna göre teknik kullanımı basit ve yumuşak çizgilere sahip soundbar’ını teknolojiyi insancıllaştırma kavramı etrafında şekillendirdi. Görüntü ve ses kombinasyonunu farklı bir seviyeye taşıyan Beosound Stage’in sade tasarımına bespoke algısı da yerleştirmiş durumda. Modeli alüminyum, bronz ya da meşe seçenekleriyle mekan dekorasyonuna dahil edebileceğiniz gibi aynı zamanda model, teknik bakımdan içerisinde bulundurduğu amplifikatörler ve woofer’ın yardımıyla hem bas hem de tiz sesleri en iyi şekilde duymanıza olanak sağlıyor. İzlediğiniz içeriğe göre üç farklı ses moduna sahip olan Beosund Stage soundbar, konumlandığı mekanı bir sinema salonuna çevirme yetisine de sahip. Detaylı bilgi için bang-olufsen.com adresini ziyaret edebilirsiniz.