THE LIVING AND THE DEAD

  • 97 SHARES

Anton Corbijn’e adanmış serginin kürasyonu şu soru üzerinden ilerliyor: “Fotoğraf ne zaman bir sanat dalı olarak kabul edildi?”
Cevabı ise Hamburg’da Bucerius Kunst Forum’da veriliyor.

Her ne kadar Joy Division, Depeche Mode, Tom Waits, U2 ve Rolling Stones gibi müzik gruplarına ait fotoğraflarıyla bilinse de her meslektaşı gibi sanat ve reklam fotoğrafçılığını kariyerine sığdıran Corbijn, özgür bırakılmak ve yaratıcılığını kabul ettirebilmek için savaştığı eserleri görülmeye değer. Serginin temelinde ise Anton Corbijn’in otobiyografik serisi bulunuyor. Bu seri için doğduğu şehir olan Strijen’in kırsal kesiminde John Lennon, Jimi Hendrix, Janis Joplin ve Kurt Cobain gibi rock yıldızlarını fotoğraflayan sanatçı, bu isimlerle olan dostluğunu karelerde yansıtmakta.

Bucerius Kunst Forum’daki sergide Anton Corbijn’in insanlar dışında heykel ve anıtları fotoğrafladığı erken dönem işlerine de yer veriliyor.Ailesi tarafından tipik bir Protestan gibi yetiştirilen fotoğrafçı, özellikle bu işleriyle geçmişini sorgulamakta ve bir nevi özgürleşmekte.40 yıllık kariyerinin başından sona kapsamlı bir retrospektifi Hamburg Bucerius Kunst Forum’da görmek için 6 ocak’a kadar vaktiniz bulunmakta.

Rathausmarkt 2 20095 Hamburg, Almanya