LOTHAR BAUMGARTEN’DAN DOZUNDA İRONİ

  • 47 SHARES

Ölümünün ardından sadece 1 ay geçen Lothar Baumgarten, “sanat için sanat”tan ziyade antropolojik sorgulamaları da beraberinde getiren işlerin altına imza atmaktan hoşlanan bir sanatçıydı.

Üstte görmüş olduğunuz enstalasyon da birebir bu perspektifi yansıtan, Kuzey Amerika’nın yerlilerine selam etmeyi dozunda bir ironiyle sağlayan 71 yılına ait işlerinden biri. Baumgarten’ın politika ile olan ilişkisi sanatçılığı kadar eski, dolayısıyla hayatında bu iki kavramın girift bir yapıda ilerlediğini söylemek yanlış olmaz.

Aktivizme kayan fikirleri, onun jenerasyonuna mensup sanatçılardan beklenen bir bakış açısı sunsa da bunları sanatı bir medyum olarak kullanıp paylaşma konusundaki cesaretine kimsenin yanaşabildiği söylenemez. 40 yıllık kariyerine fotoğraftan 16mm’lik filme, çizimden kısa hikayelere kadar birçok farklı disiplini sığdıran Baumgarten, düzene karşı söylemek istediğini, muhtelif yöntemlerle ifade edebilme kabiliyetine sahip ender sanatçılardandı. New York Guggenheim Müzesi’nin duvarlarını Kızılderili kabilelerin isimleriyle kaplayacak ve müzenin avlusuna “borrowed land for sale” yazma cesaretini gösterecek başka bir sanatçı dünyaya gelir mi bilmiyoruz. Ama Lothar Baumgarten’ın ölümüyle birlikte unutulacak bir sanatçı olmadığı kesin. Lothar Baumgarten’ın eserleri hakkında Marian Goodman Gallery ile iletişime geçebilirsiniz.