JOAN MIRO’NUN DÜNYA GÖRÜŞÜ

  • 53 SHARES

New York Musem of Modern Art’ta yeni açılan “The Birth of the World” isimli sergi, Joan Miró’nun en bilinen eserlerinden birisinin ismini taşısa da kürasyondaki diğer 59 resim de görülmeye değer.

“Sen ve diğer yazar arkadaşlarım, bazı şeyleri kavramam konusunda bana çok yardımcı oldunuz.”. Joan Miró, şair Michel Leris’e 1924 yılında yazdığı mektupta aynı zamanda bu tarihten sonra imzasını atacağı eserleri hakkında da bir öngörüde bulunuyordu. Şiirlerle kurduğu bağ sonrası “Birth of the World” adlı eseri tamamlayan Miró bu işini bir doğuş olarak nitelendirirken, sürrealist şair arkadaşları işe tam ismini vermişti.

Ressamın bu işine adanmış yepyeni bir sergi şimdi New York’ta görülebilmekte. MoMA’daki bu kürasyonun odağında, serginin ismini taşıyan eser olsa da, Miró,’ya ait diğer 59 eser de aynı ilgiyi hak ediyor. Seçkide 60 resmin yanı sıra, ressamın kağıt üzerine çizimleri, baskıları, illüstrasyonlarının olduğu kitaplar ve 1920 öncesi döneme sahip objeler bulunuyor. Sanatçının poetik kreatif sürecine şahit olmak için 15 Haziran’a kadar süreniz bulunmakta.

Museum of Modern Art
11 West 53 Street
New York, NY 10019