FRIEZE’İN NEW YORK HALİ, PART II

  • 53 SHARES

Belki de bir hafta sonuna sığamayacak kadar sanat.

Yazının birinci bölümünü okuduysanız Frieze’in iki paragrafta ekonomik kaygılarına ve katkılarına aşinasınız. Değilseniz, bu yazıyı okumanıza engel olmamasına rağmen geri dönüp bakmakta serbestsiniz. Fuarın ön gösterimine iki gün kala, içerik tarafını netleştiren fuar ekibi, karşılaşılacak olası fuar senaryolarını paylaşmaya başladı. Eğer fuar katılımcılarındansanız, görünen o ki sadece standlar arasında dolanıp işleri beğenen taraf siz olmayacaksınız. Online alışverişlerinizden, sosyal medya içeriklerine kadar sanal dünyayı etkisi altına alan interaktivite Frieze’in standları arasında izleyiciyle etkileşime geçiyor olacak. En azından dün yaptığı açıklamada, High Line Art Direktörü ve Frieze Projeler küratörü Cecilia Alemani’nin söylemleri bu yönde.

Etkileşim konusunda, en direkt serbest vuruşu seçen Frieze yönetimi, Jon Rafman’a Randall’s Island Park içerisinde gizili bir sinema odası veriyor. Rafman’ın planı burada 3D animasyon ve bilgisayarda yaratılan porno gösterimleri düzenlemek olacak. İzlemek konusunda iki seçeneğiniz var, direkt Rafman Randall’ın beyaz ekrana yansıttıklarını anlamlandırmaya çalışabilir ya da beyaz ekrandakileri izleyen izleyecileri gözlemleyebilirsiniz.

Fuar dahilinde 7 farklı interaktif işten birisine imza atan, W Magazine’in, 2016’da bilmeniz gereken 5 yeni sanatçı listesine giren, bu noktada listenin meşrutiyeti tartışılır, Dora Budor Hollywood yıldızlarının doppelgänger’larını fuarda gezdirecek. Bu kez Leonardo Di Caprio’yu fuarda gördüğünüzü sandığınızda bir kez daha düşünün ve mümkünse biraz daha yakından bakın. Tabii, fuarın aktif katılımcısı olmamanız ne Leo’yu görmeyeceğiniz anlamına geliyor ne de NYC’nin vadettiği sanatı deneyimleyemeyeceğiniz. Leo için City Bike süren kasketli sarışınlara biraz daha dikkatli bakınız. Frieze boyunca şehirdeki galerilerde neler olup bittiğini öğrenmek için okumaya devam ediniz.

Gagosian Gallery
5 Mayıs’ta Anselm Kiefer’in ‘Transition from Cool to Warm’ sergisinin açılışının yapacak olan galeri, 6 Mayıs’ta Madison Avenue’deki lokasyonunda Ed Rusha retrospektifine ev sahipliği yapacak. Bu arada henüz fuar başlamadan 2 Mayıs’ta, Gagosian Shop’ta John Currin’in kitab satışı ve imza günü için yolunuzu 976 Madison Avenue’ye düşürebilirsiniz.

Gladstone Gallery
Gladstone, Frieze boyunca yeni bir sergi açmayı planlamıyor zira Mart sonunda New York lokasyonunda açtığı sergiyi en azından Fireze ortasına yani 6 Mayıs’a kadar açık tutmayı planlıyor. Michael Williams’ın pop renklerini görmek için yolunuzu 24th Street’e çevirebilirsiniz.

Hauser Writh Gallery
İsçivre’den New York’a iki farklı lokasyonda transfer olan namıdiğer Gagosian’ın rakibi galeri iki lokasyonda da Frieze boyunca izleyiciyi ağırlamayı planlıyor. 69th Street’te Celia Forner’in projesi Portable Art ve August Sander’in işlerine ev sahipliği yapan galeri, 22nd Street’te ise Roni Horn’u sergiliyor.

Paul Kasmin Gallery
2 Mayıs’ta açacağı iki sergiyle Frieze hafta sonuna Galerisinden dahil olan Paul Kasmin’in konuları, Taner Ceylan ve Roxy Paine olacak. Taner Ceylan’ın The Latest Works From The Golden Age sergisi 13 Mayıs’a kadar galeride gösterimde olacak. Paine ise 1 Haziran’a izlenebilir.

Peter Freeman Inc.
Paris lokasyonunu geçici olarak kapatan Freeman Inc., 140 Grand Street’te, Crosby ve Lafayett’in arasında Mel Bochner’in işlerine ev sahipliği yapıyor. 19 Nisan’da açılan sergi Frieze hafta sonu boyunca gezilebilir.

Açılış görseli: Ed Ruscha, Years Months Weeks, 2016, acrylic on canvas, 72 x 124