DA VINCI QUEEN ELIZABETH’İN KONUĞU

  • 102 SHARES

Leonardo Da Vinci’nin ölümünün 500. senesinde İngiltere’nin çeşitli lokasyonlarında sanatçı adına ¨Leonardo Da Vinci: A Life in Drawing¨ sergisi düzenlenecek. Serginin ilk adresi ise Buckingham Sarayı.

Söz konusu Leonardo Da Vinci olunca, peşi sıra gelecek olan sıfatları hizaya sokmakta zorlanıyoruz. Bu zorluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak hamle ise İngiltere Kraliçesi’nden geliyor. Elizabeth, Da Vinci’nin ölümünün ardından geçen 500 senenin anısına, kendi özel koleksiyonunu halka açıyor. Hatırlatmakta fayda var; Kraliçe’nin 550’den fazla Da Vinci çizimine sahip olması şehir efsaneleri arasında yer alsa da bazı kesimlere göre bu sayı çok daha fazla.

Serginin ilk durağı olan Buckingham Sarayı’ndaki The Queen Gallery’de 24 Mayıs’ta resmi olarak açılmasının yanında bu özel koleksiyonu Liverpool, Manchester ve Glasgow gibi Birleşik Krallık’ın 12 farklı şehrinde ziyaret etmeniz de mümkün olacak. Sergiyi özel kılan bir başka özellik ise Da Vinci’nin karmaşık zihninden kağıda döktüğü iki yüzden fazla çizimi barındırıyor olması. Sanatçının bazı çizimlerine sakladığı detayları sadece ışık altında görebileceğinizi aklınızda tutmalısınız. Da Vinci’nin yeni yüzyılda bile çözmekte zorlandığımız çizimlerinin bir parçası olmak için 24 Mayıs’ı not etmenizi tavsiye ederiz.