ALTERNATİF SANAT KUŞAĞI

  • 106 SHARES

Empresyonizmden modernizme geçiş süreci ve modernist hareketinin sanatsal yaratıcılıkla harmanlandığı dijital sanat sergisi Mediterranean, döneminin en kült isimlerini bir araya getiriyor.

Teknoloji ve dijitalleşmenin etkisi sadece gündelik hayatımızda kendine yer edinmiyor. Farklı alanları da birer birer bünyesine katan bu başlıklar, son zamanlarda bir hayli duymaya başladığımız dijital sergi konsepti ile dünyanın farklı lokasyonlarında ziyaretçilere kapılarını açmaya devam ediyor. Bu akıma bir diğer örnek olarak, Van Gogh’a adanmış Starry Night ile sanatçının eserlerini dijital sanata adapte eden Atelier des Lumières, 2020 yılının ilk sergisi olan Mediterranean’ı duyurdu.

Paris’in on birinci bölgesinde eski bir dökümhanesini dijital sanat galerisine çeviren Atelier des Lumières, 28 Şubat – 31 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği sergisi ile modernist hareketin odağındaki yaklaşık 20 sanatçının eserlerini bir araya getiriyor. Kırk dakikalık yedi sekanstan oluşan sergi, empresyonizmle Renoir’e, Signac ve Cross ile pointillisme, Camion, Derain, Vlaminck ve Marquet ile fovizme kadar sanatsal akımları deneyimleme olanağı sunuyor. Seçki aynı zamanda Bonnard ve Dufy’nin Akdeniz’e duyduğu hayranlığa ve modern sanatın renklerinden biri olan Chagalla’a da odaklanıyor.