YENİDEN TANIMLAMA

  • 66 SHARES

Fendi, Sonbahar/Kış 2022 koleksiyonu için 1920’lerin sosyal, sanatsal ve kültürel dinamizmine günümüz modernitesini dahil ediyor.

Modanın geçmiş yıllardan etkilenmesi güncel özgünlüğü sorgulatacak seviyede. Zira 80 ve 90’ların yanı sıra bir süredir modaevleri tasarımlarda daha da geriye gidiyor. Modern çizgilerle birleştirilen bu eski usul tarzların şimdilerin stilini oluşturması görünüm olarak kendini ispat ediyor ancak hafımızı bir soru kurcalıyor, 2124’nin trendleri 2022’yı mi yoksa 1920’yı mi baz alacak? Cevabı hakkında tahminlerde bulunmanın mümkün fakat net bir sonuca varamayacağımızın kesin olduğu bu senaryoda, Fendi Milano Moda Haftası’nda 1920’lerin silüetlerinden etkilenerek oluşturduğu Sonbahar/Kış 2022 erkek koleksiyonunu tanıttı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın -özellikle Berlin, Chicago, Londra, Los Angeles ve New York- 1920’lerdeki kültürünü ve toplumunu temsil ettiği Roaring Twenties ya da Fransa’daki adıyla Années Folles, cazın yükseldiği ve art deco’nun zirve yaptığı bir dönemdi. Silvia Venturini Fendi de bu zaman dilimi ve erkek görünümlerinden etkilenerek 2022 stilini yeniledi. Geleneksel kumaşlar ile eşleşen zanaat, yüksek belli pantolonlar ve monogram detaylar koleksiyonu tanımlamaya yetmese de seçkinin kısa bir özeti sayılabilir.