NIKE VE VIRGIL ABLOH’NUN KESİŞİM KÜMESİ

  • 320 SHARES

Taschen yayınlarından yeni çıkan “Virgil Abloh. Nike. ICONS”, tasarımcının marka ile olan 2016 yılındaki kapsamlı iş birliği “The Ten”in geç gelen manifestosu olarak kabul edilebilir.

2016 yılında Nike’ın 10 kültleşmiş sneaker’ını “The Ten” projesi altında yeniden tasarlayan Virgil Abloh, bu projenin hikayesini Taschen yayınlarından yeni çıkacak olan “Virgil Abloh. Nike. ICONS” ile kitaplaştırıyor. Abloh’un endüstriyel tasarım geçmişi bu projede de devreye girerken, Air Jordan 1’den Air Presto’ya tüm sneaker’lara bir giyilebilir heykel olarak yaklaşılmıştı.

352 sayfalık kitap da bu yaratıcı sürecin tüm aşamaların detaylı bir analizine yer vererek, sneaker fan’larının vizyonlarını genişletmeyi amaçlıyor. Tasarımcının kendine has kreatif sürecini belgeleştiren içerik, Nike arşivlerinden birçok yazılı ve görsel materyali de sayfalarına entegre ediyor. Kitabın ilk bölümü sneaker kültürüne ve tarihçesine dair kapsamlı bir araştırmadan oluşurken, ikinci kısmı tümüyle “The Ten” projesine adanıyor.