KUMAŞ SÖZLÜĞÜ

  • 60 SHARES

Kıyafetlerin materyal açıklamalarını gösteren o küçük etiketler yalnızca ütü masasının başına geçenleri ilgilendiriyor gibi düşünenler yanılıyor.

Keten
Keten kumaş, Linum Usitatissium adlı bitkinin gövdesinden elde edilen keten elyaflı bir kumaş çeşididir. Terbiye işlemleri ile keten kumaşın yüksek çekme ve kırışma özellikleri iyileştirilebilir. Keten, doku olarak sert ve çok kırışan bir kumaş olduğu için, son dönemlerde pamuk ile harmanlanarak kıyafetlerde kullanılma yönünde bir eğilim var.

Flanel
Flanel, her iki yüzeyi hafif şardonlama ya da dinkleme işlemi görmüş tuşesi yumuşak kumaştır. Gramajlı olup kışlık kıyafetler için uygundur. Palto ve kruvaze takım elbiselerde kanımca daha şık durur. Kışlık tek pantolonlarda da son yıllarda çok yaygınlaştı.

Kaşmir
En iyi kaşmir Moğolistan ve Çin’de yaşayan keçilerden elde edilir. Kaşmir kumaş üretiminde dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Loro Piana, Moğolistan’da yaşayan Hycrus keçilerinden elde ettiği yünleri İtalya’daki fabrikalarında işler ve bu malzemeden kaşmir kumaş üretir. Kaşmir yüne göre çok daha yumuşak olup, hem kışlık hem de ilkbahar ve sonbaharlıktır. Nispeten ince kaşmir kumaşlar da mevcuttur.

Pamuk
Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından, anavatanı Hindistan olan kültürü yapılan bir bitki türü. Pamuk bitkisi kök, sap, yaprak, çiçek ve tohumdan oluşmaktadır. Arkeolojik kalıntılar gerek Hindistan, gerek Güney Amerika’da birbirinden bağımsız olarak 6000 ile 7000 yıl önce pamuğun değişik türlerinin tarımının yapıldığı ve giyimde kullanıldığını göstermektedir. Pamuk alüvyonlu ve kuvvetli toprakları sever. Derin sürülmüş ve iyi gübrelenmiş topraklara ekilir. Ekim; sıcak bölgelerde Şubat, soğuk bölgelerde mart-nisan ayında yapılır.

Baby kaşmir
Moğolistan’da yaşayan Hycrus cinsi keçilerin 1 yaşına kadar olanından elde edilir. Yavru keçilerden elde edilen yünler klasik kaşmirden bile daha yumuşak olur. Fiyatı normal kaşmirin 2-3 katıdır.

Mısır pamuğu
Nil nehrinin kenarındaki tarlalarda yetişen uzun elyaflı ve mukavemeti yüksek pamuk türüdür. Tuşesi oldukça yumuşaktır. Dünyanın en kaliteli pamuğudur.

İpek
İpek, ipekböceklerinin kozalarını oluştururken yarattıkları liflerdir. Bu liflerin toplanarak dokunması sayesinde ipek kumaşlar elde edilir. İpek tamamen doğal olması ve elde edilmesi zor olduğundan çok değerli bir kumaştır. İpeğin birçok çeşidi vardır. Birkaçı şöyle sıralanabilir; saten, jorjet, şantuk, şifon vs.

Tüvit
Taranmış yünden üretilir; çoğu iki renktedir; spor kıyafetlerde kullanılır.

Yün
Takım elbise ve palto üretiminde kullanılan en iyi yün Avustralya ve Yeni Zelanda’daki koyun cinslerinden elde edilir. İtalyan ve İngiliz kumaş üreticileri 100 kiloluk balyalar halinde bu koyunlardan elde edilen yünleri ham olarak elde ederler. Sonrasında kendi iplik ve kumaş fabrikalarında bunları dokuyarak, takım elbise ve paltoluk kumaş haline getirirler. Genellikle bu fabrikalar belirli bir coğrafyada yer alır. İtalya’da Milano şehrine arabayla bir saatlik mesafede bulunan Biella bölgesi bunlardan biridir. Akarsuların ve yeşilliklerin arasında yer alan bu bölgenin tercih edilmesindeki en büyük sebep, suyun mineral değeridir. Aynı viski üretimindeki gibi, suyun mineral değeri kumaş üretiminde de çok önemlidir.

Moher
Neredeyse hiç kırışmayan, terletmeyen, nefes alabilen bir kumaş türüdür. O yüzden yazlık davet ve düğünlerde smokin ve takım elbiselerin vazgeçilmezidir. Kışın da tercih edilebilir. Oscar törenlerindeki Hollywood yıldızlarını smokinleri moher içerikli kumaşlardır. Kumaşlarda yüzde 10 ile 60 arasında kullanılır. Tuşesi sert olduğu için klasik yün ile karıştırılır.

Vicuna
Latin Amerika’da en çok Peru’da bulunan Lama cinsinden bir hayvan türünden elde edilen bir kumaş türüdür. Parlak ve yumuşak dokusu vardır, iyi ısıtır. Dağlık yerlerde yaşar vicunalar o yüzden soğuğa karşi dirençli kışlık bir kumaştır. Hem estetik ve işlevsel özellikleri itibarı ile, hem de soyu çok azalan bir türden elde edilen bir kumaş olduğu için, dünyanın en pahalı kumaşıdır. Palto ve takım elbise üretiminde kullanılan kışlık bir kumaş türüdür.

Record Bale
Avustralya ve Yeni Zelanda’daki koyunların yününün dünyanın en iyi yünü olduğunu belirtmiştik. Her yıl bu iki ülkenin çeşitli koyun çiftliklerinden elde edilen yünler arasında bir turnuva düzenlenir. En ince yün iplik hangi çiftlikten elde edilirse o çiftlik sahibine bu ünvanını temsilen bir süper kupa verilir. İpliğin çapı mikron ile ölçülür ve 10 mikron civarı iplikler bir insan saç telinden bile daha incedir. O iplikten elde edilen kumaştan sadece 100 metre üretilir ki bu da aşağı yukarı 30 takım elbise demektir. Bu kumaş kartelaları dünyada 30 civarında ısmarlama erkek mağazasında bulunur. Türkiye’de de bu kumaşları Milimetric mağazasında bulabilirsiniz.

Açılış görseli: Ermenegildo Zegna Sonbahar-Kış 2017 kampanya görselidir.