SAKİNLİĞİN ÇEKİMİ

  • 49 SHARES

Doğanın naifliğini tüm cömertliğiyle sunduğu, yarımadanın en temiz sahilleri arasında bulunan, Yalıçiftlik ve Bodrum’un köy ve çiftlik yaşamını hala devam ettiren Kızılağaç’a yolculuk…

Şehir hızına alışmış, ona uyum sağlarken yavaşlamayı unutan biz faniler için yaratılmış nefes kesici bir bölge, Kızılağaç… “Deniz kıyısında çiftlik” anlamına gelen Yalıçiftlik ve köy yollarından geçerek çam ormanlarıyla bezenmiş tepelerde konumlanan Kızılağaç köyü ve çevresi, bitki örtüsü ve kristal suyuyla doğal çekim merkezi denilebilir. Çam ormanlarının arasından kıvrıla kıvrıla giden yoldan geçerek varılıyor Yalıçiftlik’e. Gökova Körfezi’nin girişindeki çakıllı sahil birkaç restorana da ev sahipliği yapıyor. Kıyının doğu tarafı ise kumluk. Hatta biraz daha gidince ıssız kayaların arasında denize girip güneşlenmek mümkün.

Bodrum’un en eski halklarından Lelegler’in kurduğu, Syangela ve Theangela’nın tarihi kalıntıları yürüyüş rotasına eklenebilir. Bu antik kent, Pınardağ’daki Alazeytin Köyü’nde bulunuyor. Kalıntılardan günümüze çok zengin bir miras kaldığı söylenemez ancak şehrin planı ve o dönemki yaşamın izleri oldukça dikkat çekici. Alazeytin’e giderken yemyeşil manzaraları ve “tıp” oynayan doğayı selamlamayı unutmayın. Kızılağaç’ta ise mandalina bahçeleri ve zeytin ağaçlarının arasında görebileceğiniz taş evler, bölgede yaşayan sanatçıların atölyeleri ve lezzetli Bodrum şarabı burayı bir masal diyarına dönüştürmüş bile. Bodrum Şarapçılık adındaki tatlı dükkanda ağız tadınıza uygun şarap bulabileceğinize eminiz.

Kızılağaç Plajı ve Gerenkuyu’nun nefis doğası ve billur suyuyla ünlü uzun sahilinde günbatımı ayrı güzel. Papara Köy Sofrası’nın kahvaltısı ise mutlaka denenmeli. Her Pazar kurulan Kızılağaç Pazarı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Pabuç Burnu ve Kara Burun arasında bulunan Kargıcak Koyu turkuaz renginde akvaryumvari deniziyle nefes kesici bir koy. Her ne kadar arabayla ulaşım biraz problemli olsa da varılan noktada “değdi” kelimesi ağzınızdan çıkıyor. Tekne turuyla Kargıcak Koyu’na ulaşmak daha kolay diyebiliriz.

Yalıçiftlik’in 2.5 kilometre uzağında yer alan Çiftlik, uzun ve ince bir köy. Yol kenarlarında bolca incir, badem ve zeytin ağaçları görmek mümkün. Ormandaki kovanlardan toplanan çam balı ve incir köy halkı için önemli bir geçim kaynağı. Bu ürünlerin yanı sıra halıcılık da oldukça yaygın. Bölgenin özgün karakterini yansıtan desenler ve iplikleri incelemeden ayrılmayın. Keyifli keşifler…