MODERNİST VE MİNİMALİST

  • 68 SHARES

Matthew Williams ve Audemars Piguet iş birliği, her şeyden önce klasik olma durumuna hem yakın hem uzak.

Saat markalarının farklı branşlardaki iş birlikleri, artık benimsediğimiz bir durum. Bir diğer taraftan klasik ve modern olarak kodladığımız farklı uçların bir araya gelişi beklenmedik tasarımların da ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Aslında tam olarak referans göstermek istediğimiz nokta, yüksek saatçiliğin fenomenlerinden Audemars Piguet ile şehir modasından etkilenen 1017 ALYX 9SM’ın lüks saat yapımcılığında çağdaş bir tasarım yaklaşımı benimsiyor olması. Audemars Piguet’nin klasik olma durumundan uzak kaldığı iş birliğinde modernizm ve minimalizm ön planda.

1017 ALYX 9SM’in kurucusu Amerikalı tasarımcı Matthew Williams ile yürütülen ortaklıkta Audemars Piguet’nin tanınmış kodlarına rafine dokunuşlar yapılıyor, elbette tahmin ettiğiniz üzere bir dizi Royal Oak ve Royal Oak Offshore modellerinin değişik versiyonlarından bahsediyoruz. Koleksiyonda 37 ila 42 mm çap aralığındaki saatler aslına bakarsanız bir nevi, yüksek saatçilik ile moda arasında kurulan diyaloğun somut hallerini yansıtıyor. İki Royal Oak modeli tamamen 18 ayar sarı altından üretiliyor. 37 mm’lik otomatik kurmalı model ise saniye ve dakikaları göstererek basit görünümün düşünüldüğünden daha zor bir anlayış olduğunu savunuyor. 37 mm’lik iki Royal Oak otomatik kurmalı model 60 saatlik güç rezervine sahip ve gücünü kalibre 5909’dan alıyor. Kadran, sarı altın ibreler ve “Audemars Piguet” ve “1017 ALYX 9SM” imzalarıyla tamamlanıyor. 41 mm’lik Royal Oak Selfwinding Chronograph ise minimalizminin sınırlarını biraz daha zorlayarak kronograf göstergelerini ortadan kaldırıyor ve geriye sadece saat 3, 6 ve 9 yönünde dönen ibreleri bırakıyor. Manüfaktürün entegre flyback kronograflı en yeni otomatik kurmalı mekanizması kalibre 4409’dan 72 saatlik güç rezervini tamamlıyor.

İki Royal Oak Offshore da aynı temayı izliyor, genellikle bir saat kadranından beklenen özelliklerinden vazgeçiyor ve görünümü minimum düzeyde tutuyor. Bu 42 mm’lik sınırlı edisyonlar, 18 ayar beyaz veya sarı altın seçenekleri sunuyor. Royal Oak Offshore modelleri aynı zamanda 72 saatlik gücünü entegre kronograf ve flyback fonksiyonuna sahip kalibre 4404’den alıyor. Öte yandan ilk kez aynı tasarımın hem Royal Oak hem de Royal Oak Offshore için aynı anda geliştirildiğini belirtmemiz gerek.