MİDAS TRENDİ

  • 2 SHARES

Altın kadranlar başta zevkli gelirken on yıllar içinde rüküş bulunmaya başlandı. Ama tespitimize göre onların son tarzları hiç olmadığı kadar parlak.

Yazı SHANE C. KURUP

Horolojide her sezon, kadran rengi yelpazesinde ağır basan bir renk ortaya çıkar. Önceden yüksek zevk alameti kabul edilen altın kadranlı saatler, zenginliğinizi bileğinize taktıklarınızla gösterdiğiniz yuppie tarzının ışıltısını kaybetmeye başladığı 90’ların başındaki ekonomik durgunluk döneminde gözden düştü. Ama moda söz konusu olduğunda genellikle görüldüğü üzere sarkaç geriye döndü ve altın kadranlar bir kez daha yeni nesli pırıltısıyla etkiliyor. Watches of Switzerland’ın saat satın alma başkanı Mark Toulson, “1980’lerden sonra altın saat zevksiz bir savurganlık işareti sayılmaya başlandı, bugünse lüks (fikri) daha rafine ve hayattaki iyi şeyleri daha fazla takdir etmekle alakalı,” diyor ve ekliyor, “Günümüzün altın saatleri havalı olarak algılanıyor.”

Retro nostaljisini modern duyarlılıklarla birleştiren çok fazla yeni tasarım var. Örneğin, Audemars Piguet’nin Royal Oak’ı, 1970’lerde tamamen çelik olarak tasarlanmıştı. Ama geçen senenin 18 ayar altın 1017 ALYX 9SM modelleri, moda tasarımcısı Matthew Williams’la kurulan bir işbirliğinin sonucu. Aynı derecede dikkat çeken bir başka özellik, bala benzer ombré kaplı kadranıyla “Ekstra İnce” Jumbo; daha ince, orantılı bir ambalajda sunuluyor.

Vacheron Constantin’in Historiques 222’si geçen yıl çıktığından beri sarı hayranlarını hala heyecanlandırıyor; işlenmiş 18 ayar sarı altın bileziği, fasetli bezeli ve kadranı onu, 1977 tarihli orijinaline sadık bir yorum haline getiriyor. Watchfinder & Co.’daki saat uzmanı Andrew Morgan, 222’nin 70’ve 80’lerin tarzı arasında oluşturduğu köprüyü önemli bir trend olarak görüyor ve onun “belki de şu anki en heyecan verici model” olduğunu söylüyor.

Cartier’de –önde gelen bir mücevher evi olarak altın kullanımına asla sınırlama getirmemiştir– son günlerdeki Louis Tank edisyonları markanın bu malzeme üstündeki ustalığını ortaya koyuyor. Bir modelde Deco-benzeri kırmızı, sarı ve beyaz altın dama kadran bulunuyor, başka bir modelde ise kontrast altınlardan ustalıkla oluşturulmuş mikro-mozaik benzeri bir desen var. Mr Porter’ın kıdemli saat ve yüksek mücevher satın alımcısı olan Maxim de Turckheim, “Çekiçlenmiş çok güzel bir altın kadranı olan ve üç farklı altın türünü bünyesinde toplayan yeni Tank Louis Cartier’e tutkuyla bağlıyım,” diyor.

Ama altın olarak dönüş yapanlar sadece zarif miras modeller değil. Spor saatler de ışıltılı muamele görüyor – atletik uğraşların sert ve çok hareketli dünyası için fazla kıymetli bir madde olduğundan, bu tür saatler geleneksel olarak metali asla yeğlememiştir. Turckheim, “Markalar daha geniş bir saat türü çeşitliliği için altın kadranı benimsiyor,” diyor. TAG Heuer’in Carrera Glassbox’ı önde gelen bir örnek; 60’ların vintage kodlarını taşımayı sürdürse de 18 ayar altın olarak üretiliyor. Tek başına bu örnek, altın saatlere yeniden duyulan ilginin büyüklüğünü gösteriyor. Ayrıca Gucci’nin G-Timeless’ı altın kadranında kabartma bir arı motifine sahip; Longines’in çıkardığı şampanya-altın kadranlı Conquest Chronograph, markanın zarafet duruşunu belli bir sportif cazibeyle bir araya getiriyor.

Materyal mükemmelliği de neo-altın rönesansının bir parçası; markalar dayanıklılığı ve renk istikrarını artırmak için bu değerli metalin kendi patentli formlarını icat ediyorlar. Omega’nın Constellation Globemaster Annual Calendar’ı SednaTM altından –18 ayar altın, bakır ve paladyumun bir kombinasyonu–; Rolex ise pembe Everose® altınını 18 ayar bakır ve platinden döktürüyor. Bir tarafı hep gelecekte olan Hublot ise yüksek oranda platin içeren bir alaşım olan King Gold’u ve formülasyonunda çizilmeye dayanıklı seramik bulunan Magic Gold’u da geliştirdi.

Tasarım değerinin ötesinde, gerçek altından yapılan saatlerin bariz bir asli değeri olduğu da açık. Rolex, metallerin kralından yapılma bir model söz konusu olduğunda çifte kar payı ödeyen bir marka. Altın saat yelpazesi oldukça geniş ve sarı altın ile Everose altından yapılan yeni Sky Dweller’leri ile Daytona’ları yatırım meraklılarının istek listelerinde üst sıralarda yer alıyor. Morgan, “Altın kadranlı Daytona sunburst altın kadranın güzel bir örneği olmakla kalmıyor, bunun yanı sıra şu anda liste fiyatının yaklaşık yüzde 50 üstünde işlem görüyor,” diye açıklıyor. Toulson da Rolex’in, özellikle de onun Day Date’inin değerli bir yatırım olduğu konusunda hem fikir. “Yatırım potansiyeli bakımından onu aşmak zor ve bugün de ilk piyasaya sürüldüğü 1956’daki tazeliğini koruyor.”

Bütçeniz saatçiliğin bu kadar üst seviyelerine erişemiyorsa, büyük bir değer önerisi sunan markalarda bol bol sağlam seçenek bulabilirsiniz: Mesela, Tissot’nun ilhamını 70’lerden alan, ince bilek profiline sahip hem kadınlar hem erkekler için mükemmel olan ve kısa süre önce 35 mm altın-tonunda çelik profiliyle piyasaya sürülen PRX gibi. Tudor, piyasaya çıktığı 2022’de büyük beğeni toplayan ve biraz daha ışıltılı görünmek istiyorsanız daha ince bir seçim olan Black Bay S&G serisiyle de nispeten ucuza değerli bir lüks sunuyor.