ÇOK DAHA CESUR

  • 66 SHARES

Yığınları bir kenara bırakın ve bir statement bilekliği ile kendinizi özgür bırakın.

Yazı LAURA MCCREDDIE-DOAK

Resmen onaylandı: Kadınlar artık sevimli bir liseli gibi görünmek istemiyor. Succession’ın bünyemize alıştırdığı “sade lüks” kavramı, dizi sona erdiği halde hala aklımızda. Gwyneth Paltrow’un kayak kazası duruşmalarındaki gardırobu, tıpkı bir jüri üyesi gibi notlar aldırdı bize. Ve John Lewis bile çiçekli midi elbise döneminin gerçekten kapandığını ilan etti.

Amaca yönelik bu sadelik atmosferindeyiz. Ve hiç kimsenin bir bilezik karmaşasından stil çıkarmaya vakti yok. Sade lüksün mücevher eş değeriyle tanışın: Statement bileklik.

Bu tarz binlerce yıldır, Mısırlıların değerli taşlarla süslenmiş ve iç kısımlarına hiyeroglifler kazınmış bilezikler taktığı zamanlardan beri var; Antik Yunan’da deri ve metalden yapılan bu bilezikler kolun alt kısmı kadar üst kısmına da takılıyordu; Çin’de ise M.Ö. 2000’li yıllar kadar eski dönemlerde bunlar yeşim taşından yapılıyordu. Popüler kültürde Wonder Woman’ın aksesuarları onun süper güçlerini barındırır – bu karakterin yaratıcısı William Moulton Marston’un onun “Bracelets of Submission” ilhamını araştırma asistanı ve sevgilisi olan Olive Byrne’ın taktığı özel bir çift bilezikten aldığı söylenir; Marston 1940’larda eşi Elizabeth Holloway’in yanı sıra çok eşli bir ilişki içindeydi (bileziğin güç, güven ve kararlılık veren potansiyeline bir kanıt olmalı bu da).

Verdura’nın idari müdürü Jim Haag, “Son birkaç yıldır kadınlar yeni bir öz güven ve kendi bireyselliklerine uygun bir stil anlayışı sergiliyorlar,” diyor. Verdura Dükü Fulco Sanostefano della Cerda’nın 1939’da kurduğu mücevhercinin hikayesi, 1920’lerin sonunda Coco Chanel’in Verdura’dan kişisel mücevher koleksiyonunu yeniden tasarlamasını istemesiyle başlamış. Bu iki yakın arkadaş, devasa tektaşlar içeren mücevherler sevmemeleri dolayısıyla yakınlaşmışlardı: Chanel’in bu tarz için “İnsanlar boyunlarına çek assınlar bari!” dediği söylenir. Bu nedenle Verdura, Chanel’in o olmadan nadiren görüldüğü klasik Maltese Cross cuff’larını geliştirirken, bunun yerine değerli taşlardan oluşan bir kaleydoskop kullanmıştır. Değerli metalden bir Maltese Cross’un arka planı vitray pencere tarzı düzenlenince de fenomen statement bileziği doğmuş oldu. Haag, “Maltese Cross cuff’ları, kullanıcıların kişiliklerini yansıtacak şekilde özelleştirilebilir,” diyor. “Sonsuza dek modern kalan bu bilezikler tarihin, geleneğin, gücün ve kadınları ayrı bir yere koyan keskinliğin mükemmel bir birleşimidir.”

1934’te ortaya çıkan Verdura’nın Fulco cuff’ları günümüze kadar gelmiştir. Bugün Chanel’in birçok koleksiyonu için temel bir ilham kaynağı olmaya da devam ediyorlar: Mademoiselle Privé Bouton koleksiyonunun cuff’ları– gizli saat kadranları içerir– ve aslında birbirine bağlı iki cuff olan, elmas ve yakutlarla süslenmiş sarı ve beyaz altından bir bilezik içeren yeni Tweed yüksek mücevher serisi (tek parça olarak giyilebilir veya iki ayrı tasarıma dönüştürülebilir) buna en son örnekler.

Yeniden canlanan sadece Verdura’nın klasik cuff’ları değil. Elsa Perretti’nin ilk kez 1970’lerde tanıtılan Tiffany & Co Bone Cuff’ını yakın zamanda Hailey Bieber ile Venus Williams kırmızı halıda taktı ve 2020’nin Wonder Woman 1984 filminde Diana Prince’in Amazon alter egosuna esprili bir selam olarak görüldü.

Başka yerlerde, bu trend üzerine bahis oynayan bazı heyecan verici rakipler var. Cartier’nin Love bilekliğinin hakim olduğu pazarda gözünü karartan Tiffany & Co, yaklaşık 200 yıllık geçmişinde ilk cinsiyetsiz bileklik serisi olan kendi bileklik serisini piyasaya sürdü. 18 ayar sarı, pembe veya beyaz altından, isteğe bağlı pırlantalı Tiffany Lock, markanın imzası olan asma kilidin modern bir yeniden tasarımı ve yenilikçi bir döner mekanizmaya sahip bir tokası var. Lansmanda konuşan Tiffany & Co’dan Alexandre Arnault, bu yeni tasarımı bir ikon olarak tanımladı ve belli ki Cartier’nin Love’ı (Google’da en çok aranan mücevherlerden biri) ile aynı sanatsal ve duygusal alanı kapsayacağı umuluyor. Dior da bu alana, maison’ın geometrik taş kadranlı saatlerini tamamlamak üzere yaratılan zarif, ince elmas bezeli bilezikler ve eşleşen yüzüklerden oluşan Gem Dior koleksiyonu ile adım attı. Victoire de Castellane bilekliklerini maison’ın saatlerine eşlik edecek şekilde tasarlarken, bazı markalar alternatif olarak saatleri bilekliklerine dahil ediyor. Bu yılki Watches & Wonders’da Piaget, cuff saatlerden oluşan bir kapsül koleksiyon tanıttı. Hepsi farklı yüzeylere sahip, zarif şekilde elle biçimlendirilmiş bilezikleri olan bu saatlerin taş bezeli kadranları sanki kayadan oyulmuş gibi ortaya çıkmış.

Cartier, Baignoire’ın 2023’teki yeniden lansmanıyla kombinasyon oyunu da oynuyor. İlk olarak 1912’de tasarlanan saatin adı 1970’te, daha önce düşünüldüğü gibi Fransızca küvet anlamına gelen “baignoire”dan değil, operadaki VIP koltuklardan esinlenilerek değiştirildi. Uzatılmış oval şekli, Cartier’nin saatçiliğinin yanı sıra kuyumculuk kökenine de bir gönderme olarak zarif bir altın bileklik üzerine yerleştirilmiş. Maison’da mücevher ve saat bölümü yaratıcı direktörü olan Marie-Laure Cérède, “Cartier saat üreticisi olmadan önce mücevherciydi,” diyor. “Bir Cartier saati, bu iki kurucu zanaat arasındaki sınırları muğlaklaştırır ve her ikisinin de en iyi yanını yakalamayı mümkün kılar.”

Coco Chanel, süslenmenin ve buna bağlı olarak mücevherin yalnızca egoist değil, diğerkam da olduğuna inanıyordu – çünkü “onun (aynı zamanda) başkalarına da keyif vermesi için tasarlanmıştır.” Bir statement bilekliği bu felsefeyi mükemmel bir şekilde taşır. Cesur bir cuff ya da bileklik arasında yaptığınız seçim kişiliğinizi yansıtır. Onu nasıl taşıdığınız ise başka herkesin zevk alması içindir.