BEKLENMEDİK REFERANS

  • 69 SHARES

Swatch ve Blancpain’i yeniden ortak noktada buluşturarak Bioceramic Scuba Fifty Fathoms koleksiyonuna dahil olan bir modelden bahsediyoruz.

Yüksek saatçilikte iş birliklerine alışığız ancak kabul etmeli ki Swatch bu alanda sınırların dışına çıkabiliyor. Bu noktada MoonSwatch’un ilk zamanlarını hatırlatmak gerekiyor. Öte yandan Swatch iş birliklerinde kendini sadece uzay boşluğu ile sınırlandırmayacağını da Blancpain ile kanıtladı aslına bakarsanız. Uzaydan okyanus derinliklerine geçiş yapan Swatch Blancpain ortaklığındaki Scuba Fifty koleksiyonunun üzerinden sadece neredeyse 5 ay geçti ve ikili bu sefer de serinin altıncı modeli Ocean of Storms ile gündemde.

İkili 5 saat ve 5 okyanus fikri ile koleksiyonunu tanıttığı zaman birçoğumuz bu serinin devamının olmayacağını düşünmüş olabiliriz. Ki gezegende sadece beş okyanus olduğundan bu düşüncemizin oldukça mantıklı olduğunu savunmaya bile gerek duymuyoruz. Ancak her şeye rağmen ikili, Blancpain’in Fifty Fathoms saatini yorumlayan Bioceramic Scuba Fifty Fathoms koleksiyonuna Ocean of Storms’u dahil ediyor. Model adını ise Latincede Oceanus Procellarum olarak adlandırılan ve Fırtınalar Okyanusu anlamına gelen ve kuzeyden güneye 2.500 kilometreden fazla bir alana uzanarak yaklaşık 2 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplayan bölgeden kısacası aslında ayın bize yakın yüzünün batı kıyısında yer alıyor. Okyanus fikri de tam da bu noktada denkleme dahil oluyor, bu bölge Ay’daki en büyük karanlık bölge ya da “deniz” olarak tanımlanıyor.

Sınırlı edisyon Ocean of Storms’un Bioceramic kasa ve denizden çıkarılan geri dönüştürülmüş balık ağlarından yapılan NATO kayış yeni aydan alınan ilhamla siyah renge sahip. Diğer beş model gibi aynı boyut ve özelliklere sahip Ocean of Storms, 90 saatlik güç rezervinin mekanik mekanizması SISTEM51’den alıyor. Burada ayrı bir parantez açmalı, mekanizma üretimi tamamen otomatik olan ilk ve tek mekanik mekanizmadır. Bir merkezi vida dahil olmak üzere sadece 51 parçadan oluşan mekanizma, NivachronTM zembereği sayesinde anti-manyetik aynı zamanda.

Kasa arkasında hareket mekanizmasının rotoru üzerindeki dijital baskıda yer alan deniz tavşanı Okenia Luna, saatin basit bir bilek hareketiyle otomatik olarak şarj olmasını sağlıyor. Ayrıca yine arka kasada dijital olarak salınımlı ağırlığın üzerine de işlenen dolunay illüstrasyonunu görebiliyoruz. Tıpkı koleksiyonun geri kalan üyeleri gibi 91 metreye kadar suya dayanıklı olan modelde, ki bu sayı aslında Blancpain’e bir gönderme, Blancpain ve Swatch logoları, siyah güneş ışını kaplamalı kadranda ve kurma kolunda yer alıyor. Ortaklığın bir nişanesi olarak “Swatch” kelimesi, Fifty Fathoms saatlerde “Blancpain”in yazılı olduğu gibi kasanın üzerinde karşımıza çıkıyor.