YERYÜZÜNÜN HER ÖRTÜSÜNE ADAPTASYON

  • 188 SHARES

Ulysse Nardin’in “Diver Chronometer” koleksiyonuna katılan yeni modelleri Monaco Yat Fuarı’nda tanıtmasının ardında yatan en önemli sebeplerden biri, deniz üstü yolculuklara, denizaltı başlığını da ekleyerek marin spektrumunu genişletmesi.

Yüksek saatçilikte dayanıklılık ve tasarım başlıklarının en etkileyici birliktelikleri kuşkusuz dalış saatlerinde realize oluyor. Fakat “Diver Chronometer” tipik bir dalış saati değil. Bu koleksiyonu, deniz yazılarıyla tanınan yazar Arhur C. Clarke’ın bir sözüyle özetlemenin daha anlamlı olacağı kanaatindeyiz. “Düpedüz okyanus iken, bu gezegeni, yeryüzü diye adlandırmak ne kadar da yakışıksız.” Açıkçası Dünya yüzeyinin %80’inin sularla kaplı olduğu hesaba katıldığında bu çıkarımdan hareketle aksiyon alabilirsiniz. Tıpkı Ulysse Nardin Diver Chronometer koleksiyonunun yaptığı gibi.

Mevzubahis “Diver Chrometer” ailesine Monaco Yat Fuarı’nda tanıtılarak katılan 4 yeni model ise, dalış saatlerinin de tarz sahibi olabileceklerini kanıtlıyor. Üyelerin ikisi tümüyle lacivert veya siyah renk kodlarını benimserken, Diver Great White ve Monaco Limited Edition ise tasarımları ve renk kodları ile klasikler ile yetinemeyenlere hitap etmekte.

300 metreye kadar suya dayanıklı olan modellerin hepsi, 44 mm’lik titanyum kasalarında manüfaktür üretimi UN-118 kalibreyi taşıyor. Toplam 60 saatlik güç rezervi sahip kalibreyi, kasa arkasındaki işlemeden dolayı Great White modelinde göremeseniz de, diğer üç modelde silisyum teknolojisiyle inşa edilen mikro mekanizmayı kasa arkasındaki safir cam sayesinde görebilmek mümkün. Kadranda ise saat 12 yönünde markanın klasikleşmiş güç rezervi göstergesi ve 6 konumunda tarih ve küçük saniye göstergesi göze çarpmakta. Kayışta ise deniz altına adaptasyonuyla etkileyici günümüz materyallerinden kauçuk ve titanyum birlikte kullanılmış. Zira kauçuk kayıştaki metal linkler, markayı günlük kullanımda tanınır hale getiren detaylardan.

Ulysse Nardin’in marka elçisi serbest dalışçı Fred Buyle’un da belirttiği gibi: “Dalgıç saati bir serbest dalışçı için en hayati aksesuardır. Serbest dalış yaparken zamanla onunla özel bir ilişki kurarsınız -bazen hızlı akar ve bazen de yavaşladığını, hatta durduğunu düşünürsünüz. Saatiniz neredeyse arkadaşınız haline gelir.” Özetle, zaman mevhumunu denizaltında Fred Buyle gibi kaybetmek istemeyenler “Diver Chronometer”i bir an önce deniz üstünde keşfetmeliler.