Zenith’den Havacılık KlasİĞİ Cairelli’ye Selam

  • 181 SHARES

Zenith’in yeni tanıtmakta olduğu Heritage Chronometre TIPO CP-2, Cairelli’nin tarihi yüksek saatçilik değerlerine sadık kalıyor.

Yüksek saatçilik dünyasındaki her özel modelin ayırt edici bir nüans ya da kullanım alanıyla özdeşleşen karakteri bulunuyor. Bu kişilik özellikleri arasında en dikkat çekenlerinden biri de kesinlikle askeri kökenli modeller oluyor. Zamanında askeri mürettebatın zorlu şartlar altında en pratik şekilde kullanmaları hedeflenerek geliştirilen modeller, hem kullanım kolaylığı sağlamaları hem de özel bir amaca hitap edişleriyle ilgi topluyor.

vintageitalia_6_l
Saatin 1960’lardan kalma versiyonunun kasa arkası/mekanizması.

Bu alanda da öne çıkan maison’lardan biri de Zenith. Peki A. Cairelli Roma ne oluyor? Romalı saat (mekanik enstrümanlar) perakendecilerinden olan Cairelli, İtalyan Hava Güçleri için saatler ve F-104 kokpitleri için bazı parçalar tedarik ediyor. AMI pilotları için de kokpite uygun saatler sağlayan Cairelli’nin adı Zenith’in donanmaya özel geliştirdiği modelinde kullanılıyor.
1950 senesinde İtalyan silahlı kuvvetleri kullanmakta oldukları Tipo CP1 kronografların geliştirilerek pilotlara daha uygun hale getirilmesi fikrini ortaya atıyor. Aranan teknik yeterlilikler arasında ise kolay okunurluk, fonksiyon ayarlayıcı düğmeler, tepe kolu ve bezeli ile yüksek performans yakalayan bir kronograf bulunuyor.
Bu istek üzerine de Zenith, kalibre 146 DP ile çalışan A. Cairelli CP-2’yi geliştiriyor. Hava kuvvetleri için 2500 adet olarak geliştirilen model, şimdi ise yeni versiyonu ile karşımızda.

zenith-heritage-cronometro-tipo-cp2

1000 adet limitli üretilen, Heritage Chronometre TIPO CP-2 paslanmaz çelik kasası, 43 mm’lik kasa çapı ve El Primero 4069 mekanizması ile mükemmel bir uyum yakalıyor. Eski versiyonunun ruhu ve karakteristiğine sadık kalan modelde saat, dakika, small seconds ve kronograf fonksiyonlarına yer veriliyor. Siyah detayları ile sadelik yakalayan modelin Côtes de Genève motifli mekanizması 50 saatlik güç rezervi ile işliyor.