De Bethune Farkı

  • 254 SHARES

Göz alıcı tasarımlarıyla ilgi çeken De Bethune, DB25 Quetzalcoatl ile fonksiyonellik ve okunaklılığı sanatsal bir formda sunuyor.

18. yüzyıl astronomlarından ilham alan De Bethune, bilim ve sanatı aynı parça üzerinde birleştiren tasarımlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. DB25 koleksiyonunda yer alan Quetzalcoatl da bu parçalardan yalnızca biri.

Quetzocoatl, Nahai (Nahua topluluğu) dilinde yer alan bir kelime. Quetzali, quetzal kuşunun gösterişli yeşil tüylerine verilen ad, coatl ise yılan demek. Meksika ve Orta Amerika coğrafyasında yüzyıllardan beri ikonik bir forma dönüşmüş, ilahi bir form olarak görülen yılan bu saatin ana karakterini oluşturuyor.

debethune

De Bethune’un yetenekli saat ustaları artistik zanaatlarlarını ortaya koyuyor ve bunu oyamcılıkla birleştiriyorlar. David Zanetta’nın çiziminde yola çıkarak dizayn edilen modelin oymasını Michelle Rothen yapıyor. Tasarım sürecinin uzun araştırmalar ve çalışmalardan geçtiğini belirten Zanetta, bu dizayndaki temel amacın, insanoğlunun geçmişini bilekte taşıma imkanı sağlamak olduğunu belirtiyor. Ancak bunu bir saat olarak kola taşırken, evrensel kültür, duygu ve efsanelerden de ilham alıyor.

Saatin kadranında altından yapım gösterişli kadranında sadece saat ve dakika ibreleri yer alıyor. Yılan formundaki ibrelerde, yılanın başı saati gösterirken, kuyruğu ise dakikayı gösteriyor.

debethuen

Detaylar:

Fonksiyonlar: Saat ve dakika

Mekanizma: Manuel kurmalı DB2005 kalibre

Güç rezervi: 6 gün

Materyal: Beyaz altın

Kasa çapı: 44 mm, kalınlık 12.50 mm

Kayış: Timsah derisi kayış