Yenİlenen SaxonİA

  • 114 SHARES

A.Lange & Söhne yüksek saatçilik devleri arasına adını altın harflerle kazımış bir marka. Yenilenen Saxonia ise markaya değer katan tasarımlardan biri. Peki Saxonia bugüne gelene kadar hangi yollardan geçti?

 

Saat yapımcılığının önde gelen isimlerinden biri olan Ferdinand Adolph Lange, ilk üretimini Saxony adını verdiği atölyesinde 1845 yılında başlattı. Babalarını takip edip, saat üreticiliğine atılan hayli yetenekli kardeşler Richard ve Emil ile, A. Lange & Söhne dünya genelinde tanınır bir üne kavuşturdu.

 

1845 - A. Lange & Söhne Atölyesinde

1845 – A. Lange & Söhne Atölyesinde

 

Saxony’nin yüksek saatçilik ürünleri olan cep saatlerinin etkisi ve bilinirliği dünyanın farklı bölgelerine yayılmaya devam ederken, geliştirdikleri farklı komplikasyonların listesi gün geçtikçe uzuyor ve daha fazla ilgi görüyordu.

Ancak İkinci Dünya savaşı ile Almanya’da yaşananlar, bu yüksek saatçilik otoritesini de sekteye uğrattı ve A. Lange & Söhne neredeyse unutulma noktasına gelerek üretimini durdurdu.

1990 yılında Adolph Lange’nin 4. kuşak oğlu Walter Lange markayı tekrar canlandırmaya karar verdi ve A. Lange & Söhne küllerinden doğarak, yeniden üretime başladı. Ve 1994 yılında yeni çağa adım atar nitelikte bir koleksiyon sundular. İşte bu dönemden beri A. Lange & Söhne’nin gücünü yansıtan koleksiyonlardan biri, SAXONIA.

Saxonia, 20 yılı aşkın süredir Saxon üretim atölyelerinin vazgeçilmez bir üyesi. Çift kadranlı elegan modellerden kronograf fonksiyonu bulunan takvimli saatlere kadar incelikli ve devamlı genişleyen bir spektrumu var.

 

2ALANGESOHNE

 

Şimdi ise A. Lange & Söhne, yakın zamanda geliştirdiği iki yeni Saxonia ailesi üyesi ile karşımızda. “Saxonia Boutique Edition” olarak adlandırılan bu yeni versiyon; beyaz ve pembe altın seçeneklerine sahip. 37 milimetrelik çapa sahip iki yeni saatin asaletinden olsa gerek, kadran renkleri “noble grey-asil gri” olarak adlandırılmış.

Baselworld 2015 sırasında, modifiye edilmiş yeni Saxonia modelleri ilk defa görücüye çıktı. Yeni geliştirilmiş dakika indeksleri, Saxonia’nın çehresine daha duru ve armonize olmuş bir hava katıyor. 3, 6, 9 ve 12 pozisyonlarında nispeten genişletilmiş dakika indeksleri de okuma kolaylığı sağlıyor.

Kadranda kullanılan çarpıcı gri tonu hem pembe hem de beyaz altın kasada belirginliğini koruyor. Kasanın içerisinde bulunan, elle kurmalı L941.1 kalibresi ise Lange’nin yüksek saatçilikte gösterdiği üstün zanaatkar başarıyı pekiştirir nitelikte. Saat, 45 saatlik bir güç rezervine sahip. Tamamen el yapımı mekanizması ise Lange’nin neden yüksek saatçilikte bir referans noktası haline geldiğini kanıtlıyor.

 

3ALANGESOHNE