YENİ NESİL SAATLER

  • 10 SHARES

Akıllı saatlere yönelme kararı alan son marka Montblanc oldu; Summit, 1858 serisini teknolojik bir seviyeye çekti.

Artık kabul etmemiz gerekiyor, akıllı saatler yavaş yavaş giriş yaptığı yüksek saatçilikte daha cesur davranmaya başladılar. Birazdan bahsedeceğimiz Montblanc Summit, Richemont bünyesindeki üreticiler tarafından tanıtılan ilk akıllı saat; model sadece bu özelliğiyle dahi ne kadar kritik bir eşiğin temsilcisi olduğunu ispatlar nitelikte. Piaget, Panerai, Jaeger-LeCoultre ve IWC gibi köklü markaları barındıran Richemont’a bağlı Montblanc da akıllı saatlere yöneldiyse geçmiş tasarım kodlarını dijital kadranlar üzerinde görmeye alışsak iyi olur, tıpkı Summit’teki gibi.

Summit’in ilhamı manüfaktürün son yıllarda sıkça başvurduğu 1858 koleksiyonu. Serideki kadran elementlerini 46 mm’lik kasa içerisinde yer alan AMOLED ekran üzerinde net bir okunurlukla sunan Summit bezeli kubbesel bir yapıda sunarak hem bağlı olduğu tradisyonel saat yapımcılığına referansta bulunuyor hem de modelin daha kaslı görünmesini sağlıyor. Kasa ise 4 farklı şekilde tercih edilebiliyor; siyah PVD kaplama ya da kaplama olmadan paslanmaz çelik versiyonlarıyla birlikte titanyum ve sadece bezeli siyah PVD kaplanan paslanmaz çelik alternatifleriniz var. Ancak sınırsız olduğunuz alana Montblanc’ın sunduğu kayış seçenekleriyle giriyorsunuz. Nato kayışlarla birlikte farklı renklere sahip üç deri seçeneğiniz de var, ki bu da Summit’i 300 farklı şekilde satın alabilme özgürlüğü anlamını taşıyor.

Montblanc’ın akıllı saati, Google’ın her gün daha da geliştirdiği Android işletim sistemiyle geliyor. 1.39 inch’lik AMOLED ekranda barometre, ışık sensörü, adım ölçer, pusula, nabız ölçer gibi dijital özelliklerin verdiği sonuçları okumanız mümkün. 4 GB hafızası bulunan Summit’in ‘güç rezervi’ bir gün, modeli USB sayesinde kolayca şarj edebiliyorsunuz. İyi bir haberimiz de var, birçok dijital ekipmanın aksine bu saat su geçirmezlik özelliğini de sahip.

montblanc01

montblanc02

Açılış fotoğrafı: James Gurney