Year of the Rooster

  • 195 SHARES

Çin takvimine göre senenin hayvanı ‘horoz’. Her sene Çin takvimine özel modellerini tanıtan markalar bu sene figür dışında hangi değişikliklere gidiyorlar?

28 Ocak tarihi yeni başlangıçları peşinde getiren önemli günlerden biri. Çünkü 28 Ocak’ta Çin Yeni Yılına göre ‘Horoz’ yılı başlıyor. Çin takvimi her sene değişen hayvan figürleri ve getirdikleri astrolojik yaklaşımlarla birlikte yüksek saatçilik dünyasını da etkilemeye devam ederken her sene olduğu gibi bu sene de başarılı horolojik markalar kadranlarında horoz figürüne yer verdikleri tasarımları ile Çin yılı geleneklerini anmaya devam ediyorlar.
Çin zodyağının 10. Simgesi olan horoz figürü sadakat, arkadaş canlısı tutumlar ve etkileyicilik özelliklerini beraberinde getiriyor. Markaların özellikle Métiers d’Art koleksiyonları içinde yer verdikleri Cin Yılı horoz figürü ile dikkat çeken markaların başında ise Vacheron Constantin, Piaget ve Ulysse Nardin geliyor. İsviçre yüksek saatçiliği, Çin gelenekleri ve métiers d’art uzmanlığı ile birleşen modeller özellikle de canlı kadran tasarımları ile dikkat çekiyor. Mesela Ulysse Nardin Classico Year of the Rooster modelinin 40 mm’lik kasasında horoz figürünü yüzyıllardır süre gelen mineleme tekniklerinden biri olan Champlevé mine tekniği ile yer verirken farklı oksitlendirme teknikleri ile elde edilebilecek değişik renkleri de saat kadranlarına taşımış oluyor. 88 adetle limitli saat, COSC sertifikalı otomatik kurmalı UN-815 mekanizma ile işliyor.
Piaget ise bu tasarımında oldukça beğeni toplayan Altiplano altyapısına yer veriyor. İnceliği ile dikkat çeken saatin inci kadranı üzerine Grand Feu tekniği ile gri tonlarında sade bir horoz figürü eşlik ediyor. Mine ustası Anita Porchet tarafından kadrana taşınan figürün yanı sıra saatin bezeli de pırlantalar ile çerçeveleniyor. 38 adetle limitli modelde elle kurmalı Piaget 430-P mekanizmaya yer veriliyor. Vacheron Constantin ise ‘Legend of the Chinese Zodiac’ modellerinde 237 parçadan oluşan eşsiz kalibre 2460 G4’e yer veriyor. Kullanılan Grand Feu tekniği ve altın horoz çizimi ile üç boyutlu bir forma bürünen, iki farklı renk opsiyonlu modellerin her biri 12 adetle limitli.

vacheron-constantin-rooster

Detaylar:
Vacheron Constantin Métiers d’Arts “Legend of the Chinese Zodiac”
Mekanizma:
Manüfaktür elle kurmalı kalibre 2460 G4
Materyal: Koyu somon renkli kadran pembe altın, mavi renkli kadran beyaz altın
Kasa çapı: 40 mm
Güç rezervi: 40 saat

piaget-rooster

Detaylar:
Piaget Altiplano Year of the Rooster
Mekanizma:
Elle kurmalı manüfaktür kalibre 430-P
Materyal: Beyaz altın
Kasa çapı: 38 mm
Güç rezervi: 43 saat

ulysse-nardin

Detaylar:
Ulysse Nardin Year of the Rooster
Mekanizma:
Otomatik kurmalı manüfaktür UN-815 kalibre
Materyal: Pembe altın
Kasa çapı: 40 mm
Güç rezervi: 42 saat