WATCHES & WONDERS DERLEMESİ

  • 381 SHARES

Geçtiğimiz hafta bir sanal saat fuarının nasıl olduğuna dair gerekli tüm bilgiyi Watches & Wonders’ın web sitesinden edindikten sonra, QP filtresinden geçen dört modeli paylaşıyoruz.

Panerai Luminor Marina

Panerai’nin trityum bazlı Luminor materyali ile bir koleksiyon yaratışının 70. yılı şerefine, 70 yıllık bir kullanım garantisi sunan yeni Luminor Marina, manüfaktürün aydınlanma prensiplerini bir üst seviyeye taşıyor. 44 mm’lik kasa çapına sahip tasarımda, yeni nesil Super-LumiNovaTM X1 isimli materyal sadece kadranın içinde değil, kayış dikişleri, kurma kolu ve kolun muhafaza köprüsü ve sıkılaştırma kolunda da kullanılıyor. P.9010 isimli otomatik kalibre ile çalışan Luminor Marina, 3 günlük bir güç rezervine sahip. Minimal mavi kadranı ise SportechTM bir kayış ile tamamlanıyor. 300 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip saat, sadece 270 adet üretildiği için markaya dair en hızlı paylaşılması gereken haber niteliğinde.

Vacheron Constantin Overseas Perpetual Calendar Ultra-Thin

Geçtiğimiz sene mavi rengini Overseas koleksiyonuna hem kadran hem de kayış opsiyonları ile dahil eden marka, 2020 için, trendleri kendi filtresinden geçirerek, pembe altını Overseas mavisi ile ilk kez birleştirme kararı alıyor. Daimi takvim göstergesin “ultra-thin” ibaresi taşıyan bir modelle birleştirmek ancak Vacheron Constantin gibi bir manüfaktürün başarı ile tamamlayabileceği zorlu bir birliktelik. 41.5 mm kasa çapına sahip tasarım, otomatik kurmalı 1120 QP/1 calibre ile çalışıyor ve yaklaşık 40 saatlik bir güç rezervi sunuyor. Saatin kadranındaki mavi tonundan etkilenip, deniz seviyesine indiğiniz noktada ise, su geçirmezlik özelliğinin 50 metre civarında olduğunu bilmenizde fayda var.

Jaeger-LeCoultre Master Control Chronograph Calendar

Jaeger-LeCoultre, Watches & Wonders’da tanıttığı yeni “Master Control” koleksiyonu için arşivlerinden ilham alıyor. İlk kez 1992 yılında tanıtılan koleksiyon, Futurematic, PowerMatic ve Memovox gibi 50’lerin yuvarlak kadranlı tasarımlarından ilham alınarak, Master Control’un 2020 edisyonu için yeniden konfigüre ediliyor. 92 yılında manüfaktüre ait ilk “1000 Hours Control” sertifikasına sahip olan modelin ismi de buradan geliyor. Yeni koleksiyonda en çok dikkat çeken tasarım ise, tarih göstergesi ve ay fazı dışında kronograf fonksiyonuna sahip “Master Control Chronograph Calendar”.  Hem paslanmaz çelik hem de bu koleksiyonda ilk kez sunulan pembe altın kasa materyal versiyonları ile satışa sunulacak tasarımın,  kasa çapı 40 mm. Otomatik Jaeger-LeCoultre Calibre 759 ile çalışan saat, 65 saatlik bir güç rezervi sunuyor ve yaklaşık 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip.

IWC Portugieser Yacht Club Moon& Tide

Watches & Wonders’ı IWC için tek bir kelime ile açıklamak gerekse, bu kuşkusuz “Portugieser” olurdu. Koleksiyondaki tüm modelleri yenileyen manüfaktür, Portugieser Yacht Club’ı da bu güncellemeye entegre etti. Modeli özel kılan temel komplikasyonu ise yeni geliştirilen gelgit göstergesini, kadranında saat 6 ve 12 yönünde farklı alt kadranlar ile saatin odak noktası haline getirmesi. Saat 6 yönündeki alt kadran bir sonraki gelgit hareketini hesaplarken, saat 12 yönündeki çift ay evresi göstergesi, hem bahar gelgiti hem de küçük gelgiti gösterebiliyor. 44 mm’lik kadrana sahip model, otomatik kurmalı 82835 isimli kalibre ile çalışıyor ve 60 saatlik bir güç rezervi sunuyor. Saatin dört farklı tasarım opsiyonuyla sunulduğu koleksiyonda favorimiz ise, Ref. IW344001 kodlu, 18 karat 5N altın kasa ve kumaş astarlı mavi kauçuk kayışa sahip yaklaşık 30 metreye kadar su geçirmezlik özelliği olan model oluyor.