VALLÉE DE JOUX’NUN GÖKYÜZÜ HARİTASI

  • 378 SHARES

Jaeger-LeCoultre’un yeni tanıttığı The Master Grande Tradition Calibre 945, yüksek saatçilik ve astrolojiyi aynı potada eritebilen manüfaktürün en güncel ultra komplike saati.

Minute repeater, 3 boyutlu kubbe şeklindeki gök haritası ve orbital flying tourbillon komplikasyonlarına aynı anda bir kadranda ev sahipliği yapabilmek, tahmin edeceğiniz üzere bu cümleyi kurmaktan çok daha zor. Jaeger-LeCoultre’un ultra komplike mekanizmalardaki üstünlüğünün 2020 edisyonu The Master Grande Tradition Calibre 945’in sadece kadranına bakarak ne demek istediğimizi anlamak mümkün. Yüksek saatçilikteki en komplike fonksiyonlar olarak kabul edilen minute repeater ve üç boyutlu kubbe şeklindeki gök haritasına sahip saatin ilhamını, manüfaktürün bulunduğu Vallée de Joux’nun her daim gökyüzünü seyretmeye elverişli manzarasından alıyor ve bölgenin bulunduğu 46. paralelden bir gök haritasını kadranına taşıyor. Bu iki komplikasyon ile yetinmeyen marka, modele saat 6 yönünde konumlanan bir orbital flying tourbillon da ekliyor. Tourbillon saat yönünde kendi yörüngesinde dönüşünü 60 saniyede, saat yönünün tersindeki dönüşünü ise bir yıldız günü (23 saat 56 dakika) içinde tamamlıyor.

Elle kurmalı Caliber Jaeger-LeCoultre 945 ile çalışan modelin 40 saatlik bir güç rezervi bulunmakta. Ultra komplike tüm fonksiyonlarının yanı sıra, ay fazı ve daimi takvim göstergesine de sahip saatin kasa çapı ise 45 mm. 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği olan The Master Grande Tradition Calibre 945, timsah derisi bir kayışla tamamlanıyor. Üstte görmüş olduğunuz pembe altın kasalı versiyonunun yanı sıra kadranı baget pırlantalı beyaz altın bir alternatifi de bulunan modelin her ikisinden de sadece 8 adet üretiliyor.