ST. MORITZ’İN 2019 YORUMLAMASI

  • 219 SHARES

Karl-Friedrich Scheufele’nin tasarladığı ilk saat olma özelliği taşıyan 1980 doğumlu St. Moritz modeli, bugün Chopard için çağdaş bir koleksiyona ilham verebilecek temellere sahip. Scheufele’nin tasarımcı imzasını taşıyan en yeni koleksiyon ile tanıştıralım: Alpine Eagle.

Alpine Eagle, adından da anlaşılacağı üzere Karl-Friedrich Scheufele’nin  Alplerle olan bağını bir saat tasarımına yansıttığı en yeni hali olarak özetlenebilir. Zira bu tasarım da tıpkı ilham kaynağı St. Moritz gibi, tasarımcı koltuğunda bizzat Scheufele’nin oturduğu bir model. Bugün markanın eş başkanlığını yürüten Scheufele için, markanın benimsediği ilkeleri tüm güncelliğiyle yansıtabildiği yepyeni bir model yaratmak bir hayli önem taşıyor. Zira modelin spesifikasyonlarına yer vermeden önce, tasarımın kendisinin de kurucu üyelerinden olduğu Alplerin doğasını korumaya yönelik yeni Eagle Wings Foundation’u güçlendirmek adına yeni bir imkan olduğunu eklemeliyiz. Markanın uzun süredir yürüttüğü çevreci yaklaşımlarına bir yenisini daha bu koleksiyon ile eklediğini söylemek mümkün.

Dayanıklı ve ışık yansıtan Lucent Steel A223 isimli özel bir çelik materyali ile tasarlanan model, ilham kaynağı olan St. Moritz’in manüfaktürden çıkan ilk çelik saat oluşuna, güncel teknoloji ile yorumlanan bu materyale koleksiyonda yer vererek atıfta bulunmakta. Saatin ayrıca pembe altın alternatifi de mevcut. St. Moritz’in sportif çizgilerine tasarımında referanslar veren Alpine Eagle, bileziği kasasına entegre edilmiş bir model. İki farklı boyutu olan tasarımın büyük kasalı modeli 01.01-C manüfaktür kalibre ile çalışıp 60 saatlik bir güç rezervi sunarken, küçük kasalı modeli ise 09.01-C kalibreye ve 42 saatlik bir güç rezervine sahip. Her iki kasa çapına sahip saatin 100 metreye kadar su geçirmezlik özelliği de bulunmakta. Chopard’ın döneminde satış rekorları kıran St. Moritz koleksiyonunun yerine 2019 ve sonrasında uzun bir süre hangi koleksiyonun geçeceği konusunda marka ile hemfikiriz.