SPEEDY TUESDAY ALARMI

  • 162 SHARES

Sosyal medyanın gücünü Omega ile birlikte kutlamak isteyenlere günübirlik bir haberimiz var. Zira bugün Instagram üzerinden satışa sunulan Speedmaster Limited Edition 42 mm “Ultraman” sadece 2.012 kişinin bileğinde yer alabilecek

Fratello Watches adlı saat blog’unun kurucusu Robert Jan Broer, 2012 yılında bir salı günü Facebook hesabında, yaratacağı büyük etkiden habersiz, favori Speedmaster saatinin fotoğrafını #speedytuesday hashtag’iyle paylaşır. Kısa bir zamanda bu hashtag, Speedmaster fanlarının kalbini çalar ve sadece Facebook’ta değil Instagram’da da kullanılarak online bir topluluk oluşturmasına vesile olur. Blog’da ise bir bölüm, haftanın her salı günü bu topluluktan kişilerin Speedmaster öykülerini paylaştığı yazılarla birlikte bir foruma dönüşür.

Hiçbir sponsor ve reklam anlaşması olmadan hala sürmeye devam eden Speedmaster birliğinin amacı 60 yıllık tarihiyle, gruba mensup üyelerin kalbinde ayrı bir yeri olan bu modele olan sevgilerini paylaşabilecekleri bir sosyal platform oluşturulmasıydı. Zamanla sadece sosyal medya ve blog ile yetinemeyen Speedy Tuesday’ciler, çeşitli event’ler düzenleyerek birbirlerini yüz yüze tanıma şansı da edinmişler. Buraya kadar kendi yağında kavrulan bir fan page gibi gözüken grup, 2017 yılının başında Omega’nın kendilerine ithaf ederek çıkardığı limitli sayıda ürettikleri “Speedy Tuesday” adlı Speedmaster modeliyle dünyada bir ilke imza atarlar. Dünyada ilk kez sosyal medyada başlayan bir saat fan kulübü seslerini markaya kadar duyurup bu şekilde ödüllendirilir. Omega’nın ilk kez online satış sistemini benimseyip 2.002 adet ürettiği ve aynı günde tükenen modeli olur.

Şimdi, bugün ise #SpeedyTuesday furyası ikinci raundunu limitli edisyon Speedmaster 42mm “Ultraman” ile devam ettirilmekte. Omega’nın Instagram üzerinden satışa sunulan yeni modeli, 70’lerin Japon bilim kurgu karakteri Ultraman’den ilhamla tasarlanmış. Bu yönüyle Omega’nın 67 model “Moonwatch” tasarımı ile uzay düzleminde benzer referanslar taşıyor. Dipnot, turuncu detayların nereden geldiğini merak edenler içindi…

Yeni “Ultraman”in, siyah-turuncu anodize edilmiş alüminyum bezelli tasarımının kadranında sakladığı birkaç sürpriz bulunmakta. Ultraman’in süper kahraman özelliği üç dakika sürdüğü için dakika alt kadranında ilk üç saniye bu renk ile işaretlenmiş. Aynı şekilde saniye alt kadranında 9 yönünde ise Ultraman’in profilden bir silueti görünmekte. Ama sadece özel kayış değiştirme aparatının ucundaki ultraviyole lambayı kullandığınız zaman kendini gösteren bir imajdan bahsediyoruz. Retro hissiyatının salt Ultraman referansları ile değil; aynı zamanda vintage logo ile sürdürüldüğü saatin siyah-turuncu Nato kayışının yanında siyah deri alternatifi de özel olarak tasarlanan fütüristik kutusunda yer almakta. Bu arada saatin sadece 2.012 adet üretildiğinden bahsetmiş miydik? Elinizi çabuk tutmanızda fayda var.