Sınırları Zorlayan Tonda 1950 Tourbillon

  • 146 SHARES

Tonda koleksiyonun son üyesi Tonda 1950 Tourbillon kırılması güç bir rekorla karşımızda. Yazan Beran Toksöz

Parmigiani Fleurier ince ve yalın çizgilerinden ödün vermediği Tonda serisini, ürettiği dünyanın en ince otomatik Flying Tourbillon kalibresini bir araya getirerek adından çok söz ettireceğe benziyor.

Saati incelemeye başladığımızda her detayda gerek kalibresiyle gerek kasanın ana hatlarıyla markanın mükemmeliyetçi işçilik anlayışını rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz. PF 517 otomatik kalibre Flying Tourbillon komplikasyonu dahil toplam 3.4 mm kalınlığında. Saatin kalibresinde inceliği koruyabilmek ve saat-dakika ibrelerini orta merkezden kaydırmamak için platin mikro rotor kullanılmış. Rotorun platin olmasının sebebi ise en ufak hareketlerde bile mekanizmaya güç kazandırmak. Flying Tourbillon komplikasyonu normal Tourbillon komplikasyonuna göre daha estetik ve tüm işleyişin daha rahat gözlemlenebilmesi için ana plakaya tek köprü ile bağlanıyor. Ben bu komplikasyonun kadranda açıkta bırakılma sebebinin estetik olduğunu düşünürken Michel Parmigiani sohbetimiz sırasında bu inceliği yakalayabilmek için Tourbillon’u yatay düzlemde kalibrenin biraz üzerine yerleştirdiklerini ve saatin kasasını kalınlaştırmamak adına kadranı açık tutarak yüksekliği hazneye yedirdiklerini açıkladı. Saatin kadranında merkezde saat ve dakika ibresi var; saniye ibresi görevini ise dakikada tam bir tur atan Tourbillon yerine getiriyor. Marka kurucusu Michel Parmigiani’nin doğduğu saat 07:08’e atıfta bulunmak adına Flying Tourbillon kadranda saat 7 yönünde konumlandırılmış.

parmigiani1

Cotes de Geneve süslemeli derin mavi kadran ile pembe altın kasa mükemmel uyum içerisinde. Saat ibreleri ve indeksleri kasa ile uyumlu şekilde pembe altın kaplama ve böylesine klasik bir modelde çok fazla göremeyeceğimiz mükemmel bir gece okunurluğu sağlayacak biçimde üretilmiş. Toplam 8.65 mm kalınlığındaki kasanın safir cam arka kapağından  PF 517 kalibrenin tüm işlemelerini inceleyebilirsiniz. Tonda 1950 Tourbillon’un pembe altın versiyonunda iki adet kadran çeşidi, beyaz altın versiyonunda ise biri bezelinde 74 adet pırlantalı üç kadran çeşidi bulunuyor. Tonda 1950 Tourbillon kalibre incelik rekoruna ek olarak, sadece 0.255 gram ağırlığındaki titanyumdan üretilmiş Tourbillon kafesi ile de bu rekoru eline geçirmiş. Yüksek saatçilik meraklıları ve koleksiyonerler daha şimdiden bu mükemmel kalibre ve Tonda koleksiyon birleşiminin yankıları devam ederken ileride ne gibi komplikasyonlar eklenerek hangi modellerin çıkacağını sabırsızlıkla bekliyorlar.

parmigiani3

Detaylar

Parmigiani Fleurier-Tonda 1950 Tourbillon


Fiyat:
İstek üzerine

Materyal: Beyaz altın, pembe altın

Kalibre: PF 517 otomatik manüfaktür

Çap: 40.2 mm

Parça sayısı: 205

Kasa kalınlığı: 8.65 mm

QP kararı: Parmigiani Flying Tourbillon modeli ile kendinden ileride beklenecek modellerin çıtasını epeyce yükseltmiş.