SIHH 2016 Öncesİ Cartier’den Altı Yenİ Model

  • 219 SHARES

18-22 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleşecek fuar öncesi, yüksek saatçilik devleri yeni modellerini tanıtmaya devam ediyor.

Zaman hızla akıp giderken Aralık ayına geldik bile. Önümüzdeki ay ise horolojik takvim için en önemli aylardan birisi, SIHH ayı. Her sene düzenlenen ve bu sene 18-22 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan fuara geri sayım devam ederken, yüksek saatçilik markaları hünerlerini ortaya koymaya devam ediyor. Bu markaların en dikkat çekenlerinden birisi de Cartier. Her sene farklı tasarımları ile çıtayı bir üst seviyeye taşıyan marka, bu seneki tasarımlarını lanse etti. SIHH’de sergilenecek olan altı yeni Cartier tasarımı, fuara damgasını vuracak gibi görünüyor.

The Cartier Crash Skeleon In Pink Gold

cartier4

Altı yeni tasarım arasında bizim en çok ilgimizi çeken; hikayesi ile akıllara kazınmış model, The Cartier Crash Skeleton. Geçen sene platinum materyalden yapılma modeli tanıtılan saat bu sene pembe altın olarak karşımıza çıkıyor. Değişik formu ile ilgileri üzerine toparlayan modelin hikayesi ise ilginç. 1967 yılında bir trafik kazası gerçekleşiyor, bu kazada yer alan kişilerden birinin taşımakta olduğu Cartier de çarpışma sonucu ezilerek hasar görüyor. İşte “Crash”ın tasarım fikri de bu çarpışmadan doğuyor.

cartier3

“Saat, kasasında yer alan caliber 9618 MC mekanizması ile de bir çarpışma niteliğinde” diyor Cartier’nin Direktörü Carole Frostier Kasapi. 21 parça mücevher barındıran mekanizması 3 gün güç rezervine sahip ve 28,800 vph atışında.

Clé de Cartier Automatic Skeleton

 

cartier1Clé de Cartier’nin tamamen iskeletleştirilmiş modeli ilk geçen sene tanıtılmıştı. Bu modelde farklılık gösteren özellikleri ise yeni kasa şekli ve Cartier’nin “anahtarı” (fransızcada Clé ) niteliğindeki kurma kolu. Yeni ve farklı bir şekle sahip olan kurma kolu kendinden merkezlemeli mekanizması ile yandan destekli yerleşim yerine kolayca yerleşiyor.

cartier2

Kalibresi ise Cartier caliber 9621 MC ve içinde 22 karat altın rotor barındırıyor. 48 saat güç rezervine sahip olan mekanizma 28,800 vph atışında. Şık görünümlü iskeleti siyah timsah derisi kayış ile tamamlıyor.

Rotonde de Cartier Earth and Moon (With Meteorite Dial)

cartier5

The Rotonde de Cartier Earth and Moon, 9440 MC Calibre ile geliyor. Diğer modeller gibi geçen sene tanıtılmış olan model, 47 mm platinum bir kasaya sahip. Saatin imzası niteliğinde olan özelliği ise ay fazı. Kadranın saat 4 yönünde yer alan tuşu ile aktifleniyor ve 126 yılda bir günlük hata payına sahip. Ayrıca saat 2 yönünde yer alan diğer bir tuş ile ikinci bir zaman dilimini görüntülemek mümkün. Kasa çapı 47 mm olan saat 15 adet olarak sınırlı sayıda geliyor. Bu seneki tasarımında kullanılan pembe altın materyali kadranda kullanılan göktaşı ile gerçek bir uyum içerisinde.

The Panthères Et Colibri With Animated Dial And On Demand Power Reserve

cartier7

Cartier bu model ile yüksek saatçiliğin sınırlarını zorlarken bir saat ile ilgili taşıyabileceğiniz estetik kaygıları da minimuma düşüyor. Önceliği kesinlikle zamanı göstermek olmayan saat, tepe koluna basılarak aktive edilen kadran animasyonuyla ilgileri çekiyor. Aktive edildiğinde kadranda yer alan sinekkuşu aşağı kaymaya başlarken, taşlarla kaplı anne panterin yanına da yavrusu geliyor.

18 karat beyaz altında kasasının içinde Cartier 9915 MC kalibre yer alıyor. Kadranda, panter üzerinde ve kadran çevresinde toplamda 270 parça elmas bulunuyor.

The Cartier Panthère Mystérieuse 

cartier8

1839 yılında fransız sahne sihirbazı Jean Eugene Robert-Houdin tarafından geliştirilen mekanizma, 1913 yılı itibariyle Cartier tarafından kullanılmaya başlanmış. Günümüze uyarlaması da Panthère Mystérieuse olarak karşımıza çıkıyor. Tam bir mücevher niteliğindeki saat üzerinde 533 parça elmas taşıyor ve 9981 MC kalibreye sahip.

The Rotonde de Cartier Day/Night Retrograde Moon Phases

cartier9

The Rotonde de Cartier Day/Night Retrograde Moon Phase bir kez daha karşımızada. Cartier’nin “Comet” saatinden esinlenerek dizayn edilen saat, Privée Cartier Paris koleksiyonunda yer alıyor.