SANTOS İÇİN YENİLENME VAKTİ

  • 106 SHARES

Louis Cartier, Alberto Santos-Dumont’un uçuşlarında cep saatini kullanmakta zorluk çekmesi üzerine ilk kol saatini pilot için 1904’te yarattı. SIHH 2018’de tanıtılan “Santos”un 114 yıllık evriminin sonucu ile tanışmaya hazır mısınız?

“Toplumdan kaçmak ve düşünmek için uçuyorum.” Bu cümle havacılık mühendisliğinin kurucusu Alberto Santos Dumont’a ait. Louis Cartier ile arkadaşlıkları ise konumuzun en önemli detayı. Zira Cartier markasının kol saaati üretmeye başlaması bu arkadaşlığın bir uzantısı olarak gelişmiş. Şöyle ki; Dumont, 1897’de ilk sıcak hava balonunu uçururken, 1901’de de Eyfel Kulesi semalarında kendi tasarımı uçan mekanizmalarla gezinirken -kimse onun günümüzün en büyük icadı uçakların fikir babası olcağını tahmin etmezken- cep saati kullanmaktaymış. Ancak hava yolculukları sırasında cep saati ile arasındaki ilişkiden yakınmaktaymış ve bu konuyu arkadaşı Louis Cartier’e bahsetmesiyle ilk kol saatinin yaratılmasına ön ayak olmuş. Öyle ki bu konuşmadan üç yıl sonra Louis Cartier, sadece Dumont’a uçuşlarında kolaylık sağlayacak bir saate değil; aynı zamanda saatçilik dünyası için de reform etkisi yaratacak bir tasarıma imza atmış.

Bileğe deri kayışıyla bağlanan bu yeni tasarımın adı da elbette Santos adını alıyor. Santos modelinin hayata geçmesiyle dünyada bir saat reformu gerçekleşiyor; Cartier cephesinde ise form çalışmalarının ilk adımlarının atılmakta olduğunu görüyoruz. Belki de bu yüzden SIHH 2018’de Cartier’nin tanıttığı yenilikler arasında en çok ses getiren tasarımlardan biri de Santos oldu. Peki 114 yıllık geçmişe sahip bir tasarımın yeni yüzündeki değişiklikler nelerdi?

DNA’sı konformizm üzerine oluşturulmuş Santos’ta form-fonksiyon dengesi aynı oranda korunmuş. Markanın inovatif felsefesinin devamı niteliğindeki saatin bezeline daha pürüzsüz bir görünüm verilerek şıklaştırılmış, özel bir mekanizmadan oluşan ve isteğe göre değiştirilebilen kayışı yeni bir QuickSwitch özelliğine sahip. SmartLink ise kayışı istediğiniz gibi kısaltıp uzatabilmenize olanak tanıyor. Kasanın etrafındaki vidaların, bilezikli kayışlarda da devam ettiği yeni modelin tasarım aşamasında modern mimariden ilham alınmış. 1847 MC otomatik kalibreye sahip yeni Santos, 100 metreye kadar su geçirmiyor ve antimanyetik özelliğiyle sahne alıyor.