Smokİn Saatlerİnde Farklı Bİr Vİzyon

  • 197 SHARES

Rolex’in smokin saatlerine bakışını farklı bir boyuta taşıyan modeli Cellini 2016 edisyonlarında çok daha renkli.

2014 senesine kadar Rolex markasının ürün çeşitleri arasında bir smokin saati arayışına girenlerin tercih edebileceği ancak iki model bulunuyordu; ya Day-Date ve Datejust modellerinden biri ya da Cellini. Ancak ilk iki model aslında tam olarak smokin saati şıklığını yansıtmaktan uzaktı. Cellini ise bu vasfı başarı ile yerine getirecek nitelikteydi. Ancak 2014 senesinde Rolex’in Cellini modelini yenilemesi bu alanda yeni bir ışığın parlamasına sebep oldu. Yuvarlak, klasik ve oldukça elegan yeni bir form.Kesinlikle bir ‘hit’ haline dönüşen model, sadece klasik siyah ve beyaz renklerindeydi. Bu seneki modeller ise daha önceki modellerden çok daha renkli ve gösterişli.

m50525-0015

cellinichocolate

 

Rolex Cellini Dual Time Brown Dial / Everose Gold Ref. 50525

Rolex modelleri arasında farklı bir konumlandırmaya giden Cellini bu modelde sadece smokin saati olma özelliğinin bir adım daha ötesine geçerek farklı komplikasyonlara da yer veriyor. İkinci bir zaman dilimi. Kadranın saat 6 yönünde konumlanan alt kadran ile gösterilen ikinci zaman dilimi üzerinde de aynı ana göstergede olduğu gibi iki ibre yer alıyor.

Sıcak bir kahve tonunda kadrana sahip model, kadran üzerinde kullanılan guilloche özelliğine “Rayon flammé de la gloire” deseni de eklenerek saatin şıklığına şıklık katılıyor. Bunun yanında kasa materyali olarak kullanılan Everose altın hem saate mükemmel bir pembe altın dokunuşu sağlarken hem de dayanıklılığı daha uzun bir süreye taşımış oluyor.

Tüm bu özellikler ile daha hareketli ve canlı bir görünüşe bürünen saat yine de sade ve elegan duruşundan uzaklaşmıyor.

50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunan saatin kasa çapı da 39 mm olarak belirleniyor. İşçilikli saatte mekanizma olarak ise otomatik Rolex kalibre 3180 kullanılıyor. 28.800 vuruşundaki mekanizma 48 saatlik bir güç rezervi ile çalışıyor.

Son olarak ise saatin mükemmel bir şıklık timsali kasası kahverengi timsah derisi kayış ile tamamlanarak bileklerde yer almaya hazır hale geliyor.

 

m50519-0011

celliniblue

 

Rolex Cellini Date Blue Dial / White Gold Ref. 50519

Cellini Dual Time ne kadar sıcak tonları temsil eder nitelikteyse Cellini Date de o kadar soğuk tonlara odaklanıyor ve daha klasik kodlara sadık kalıyor. Guilloche kadran üzerinde kullanılan mavi tonu kasa materyali olarak seçilen beyaz altın ile birleştiğinde mükemmel bir kontrast yakalıyor. Kadranda yer alan ibre ve indekslerde kullanılan beyaz altın materyali de kasa materyali ile benzerlik gösteriyor.

Ek olarak kadranda saat 3 yönünde bir tarih alt kadranı yer alıyor. Kadrana hareket katan bu alt kadran üzerinde kullanılan ibre de ana kadrandaki ibreler ile benzerlik gösteriyor.

Yine 50 metreye kadar su geçirmezlik özelliği ile desteklenen saat, 39 mm’lik kasa çapına sahip. Otomatik Rolex kalibre 3165 ise 48 saatlik güç rezervine gerek duyuyor.

Koyu lacivert timsah derisi kayış ile tamamlanan saat her ne kadar jeanlerle uyum sağlayabilecek gibi görünse de tasarım temellerinde gerçek bir smokin saati olma özelliği taşıyor.