Richard Mille RM 50-02 ACJ Tourbillon

  • 191 SHARES

Richard Mille SIHH 2016’da tanıttığı son modelinde yüksek saatçilik teknolojisine ek olarak uçak mühendisliğinden de faydalanıyor

Richard Mille SIHH 2016’da da yüksek mühendislik ürünü nadide bir saati meraklılarına tanıttı. Ancak marka bu sefer yaratım sürecinde güçlü bir isimden yardım aldı. Airbus Corporate Jets’le (ACJ) ortak bir proje yürütülerek hayata geçirilen RM 50-02 ACJ Tourbillon çoğu zaman uçak mühendisliğinden esinlendi. Bu sebeple model benzersiz tasarım ve mekanik özellikleriyle yine yüksek saatçilik dünyasından sıyrılarak farklı alanlardan beslendi.

RM2

RM 50-02 ACJ Tourbillon’a baktığınızda dikkatinizi çeken ilk şey kasanın formu oluyor. Richard Mille’in gelenekselleşen çizgisine benzese de kasa öncüllerinden farklı. Dörtgen şeklinden sıyrılan kasa oval görünümüyle bir uçağın camını andırıyor. Bezeli çevreleyen 12 vida da hem maskülen duruşu pekiştiriyor hem de havacılık sektöründen gelmesi sebebiyle dayanıklılığı arttırıyor. Kasada kullanılan materyal de Airbus’ların jet türbinlerindeki pervanelerde kullanılan malzemenin aynısı. Alüminyum ve titanyum alaşımlı TiAl, seramik ve metal arasında kalan bir dokunma hissine sahip, bunun yanında da birçok saf materyalden çok daha dayanıklı. TiAl yüksek sıcaklık ve basınca dirençli aynı zamanda da sıkıştırılmaya karşı toleransı oldukça fazla. Bezelde ise 1.400 vickers yüzey sertliğine sahip beyaz seramik yani ATZ kullanılmış. ATZ aynı zamanda elmastan sonraki en sert materyallerin de başında geliyor.

RM3

Kadrandaki renkli atmosfere geldiğimizde ise sadece 3, 8 ve 11 rakamlarının kullanıldığını görüyoruz. Saat 4 pozisyonundaki H, N, W göstergesi ise tepe kolunun kurma ve saati ayarlama işlevlerinin durumunu gösteriyor. Saat 11 pozisyonunda ise 70 saatlik güç rezervinin durumunu belirten bir alt kadran var.

21.600 titreşim yapan 37 taşlı mekanizmanın en önemli özelliği ise enerji tasarrufuna olanak tanıması. Sürtünme ve yıpranma katsayısını düşüren sistem sayesinde RM 50-02’de kronograf muadillerine oranla %50 oranında daha az enerji tüketiyor.

Detaylar

Model: RM 50-02 ACJ Tourbillon

Mekanizma: Elle kurmalı kalibre RM50-02

Güç Rezervi: 70 saat

Materyal: Alüminyum ve titanyum alaşımlı TiAl

Kasa boyutu: 32 x 30.4 mm

Üretim: 30 adetle sınırlı üretim