QP Test: Officine Panerai PAM00533

  • 152 SHARES

Tanıtıldığı günden beri heyecanla beklenen ve nihayet geçtiğimiz Haziran ayı sonunda ülkemizde de satışa sunulan, Officine Panerai’nin Luminor 1950 kasalı 10 günlük güç rezervine sahip otomatik kalibreli modeli, PAM00533’ü test ettim. Luminor 1950 serisinin bu yeni yüzü 3 hafta boyunca benimleydi. İşte izlenimlerim… Yazı Beran Toksöz

pam0533

GENEL TASARIM

Kasa şekli bağlamında bu model için hiç kuşkusuz piyasadaki en karakteristik saat tanımı yapabiliriz. Kendine has patentli kurma kolu koruyucusu ve kıvrımlı hatları bileğinizden neredeyse en uzak noktalardan bile tanınıyor. Kadran alt rengiyle kayış arasındaki uyum çok başarılı.

10/10

ÖZELLİKLER 

Dakika ve saat göstergeleri ile aynı merkezde çalışan ve istendiğinde akrebin arkasına gizlenebilen ikinci ülke saati; dakika ve saat ibresinden ayrı merkezli çalışan saniye ibresi ile, aynı eksen üzerinde yer alan ikinci ülkenin gece ve gündüz göstergeleri; çok az saatte bulunan lineer güç rezervi göstergesi ve 10 günlük güç… Bütün bu özelliklerin yanı sıra takvim özelliği de mevcut.

10/10

KULLANIM KOLAYLIĞI 

Tepe noktasını bir defa çektiğinizde, sadece akrebi, atlamalı olarak ileri geri ayarlayabiliyorsunuz. Bu özellik seyahat sırasında gittiğiniz ülkenin saatine anında geçiş imkanı, ve saati uzun süre kullanmadıysanız da, çok hızlı takvim ayarı sağlıyor. Tepe noktasını iki defa çektiğinizde ise saati normal şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Tepe noktası devasa boyutta olduğu için tüm bu işlemleri yapmak son derece kolay. Öte yandan ayar yaparken saniye sıfırlandığı için saati dakik olarak ayarlayabilme imkanına sahipsiniz.

10/10

OKUNURLUK

Kadran çapı gayet geniş ve arabik rakamlarla indeksler çok belirgin. Panerai’ye özel çift katmanlı sandviç kadran ile bütün rakamlar ve indekslere derinlik kazandırılarak okunurluk artırılıyor. İkinci ülke göstergesi de dahil olmak üzere her koşulda -hatta zifiri karanlıkta bile- gün ışığındaki kadar rahat olabilirsiniz. Panerai’nin alışık olduğumuz yeşil gösterge renkleri kadar gece görüşü yaratılmasa da, mükemmel denecek kadar başarılı.

10/10

KAYIŞ VE TOKA

Zamanında donanmaya üretim yapmış bir markadan beklendiği gibi kayışlar her koşul altında zarar görmeyecek kadar sağlam. Saatin kutusundan çıkan ekstra kauçuk kayış ve yine butiklerden temin edebileceğiniz onlarca çeşit ile, saati farklı görünümlerde kullanabilirsiniz. Bu tür görünüm değişikliklerini yaratmak ise yalnızca 1 dakikanızı alıyor. Fakat saatin boyutları devasa, kayışları da biraz kalın ve gösterişli; haliyle toka biraz kaba gözüküyor.

9/10

KASA

44 mm’lik tamamen cilalı kasa ve bezelli paslanmaz çelik model, tasarımında özgün kıvrımlara sahip. Saatin kasasının 100 metrede su geçirmezlik özelliği var. 10 gün rezervli kalibreyi gözler önüne seren arka safir cam kapak da mevcut. Kasa için kalibresi otomatik olduğundan dolayı biraz kalın diyebiliriz. En dikkat çeken özelliği ise, arka kapakta yer alan üretim yılı, adedi ve kaçıncı üretilen saat olduğunu gösteren fişleme sistemi. Bu özelliğin, saatinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirdiği kesin.

8/10

SES 

Saatin genel işleyişiyle ilgili hiç ses duyulmasa da rotorun dönüşü bazen hissediliyor. Ama bu durum böyle bir aktif kullanım saati için sorun teşkil etmiyor.

8/10

BİLEKTEKİ KONFOR 

Saat boyutlarından dolayı bilekte varlığını hissettiriyor. Kalın kasasına rağmen kayışlar da aynı orantıda kalın olduğu için, saatin bileği kavrayışı gayet iyi. Patentli kurma kolu bileğe rahatsızlık verecekmiş gibi gözükse de, kasanın orta merkezine yerleştirildiği için bilekle fazla temas etmiyor.

8/10

KALİBRE 

P2003 kalibre, markanın geliştirip ürettiği ilk manüfaktür otomatik kalibre. Toplam 296 parçadan oluşan kalibre, 10 günlük güç rezervini sağlayabilmek için üç adet tamburla donatılmış. Saatlerde nadiren görülen saniye sıfırlama özelliği çok zorlu bir mühendislik gerektirse de başarıyla yaratılmış. P2003, bana göre efsanevi bir kalibre.

9/10

FİYAT POLİTİKASI 

Piyasadaki en çağdaş vintage görünümlü modellerin başında gelen PAM00533, ileri derecede teknoloji ürünü kalibresi, birçok komplikasyonu ve onlarca çeşit kayış kombinasyonu ile her koşulda en yüksek performansı rahatlıkla sağlıyor. Tabii bu başarılı performansı göz önünde bulundurduğumuzda da fiyatı göze batmıyor.

8/10

FİYAT

13.000 Euro

QP PUAN; 91