QP Test: Hublot Big Bang Aero Bang Carbon

  • 33 SHARES

İsviçreli yüksek saatçilik üreticisi Hublot’nun, Big Bang koleksiyonundan yüksek dayanım gücüne sahip karbon fiber kasalı modeli QP Test bölümümüze konuk oluyor. Aero Bang Carbon üç hafta boyunca benimleydi. İşte sonuçlar… Yazı Beran Toksöz

hublot2

GENEL TASARIM

Big Bang serisi, yüksek saatçilik dünyasındaki en karakteristik modern saat tasarımlarının başında geliyor. Saatin geneline hakim olan siyah tonlarıyla, indeks ve ibrelerin yarattığı kontrast epey dikkat çekici. Hublot’ya özel kasa kayış bağlantı sistemi ve ikonikleşmiş toplam 10 adet H formlu vida modeli de ilgi çeken diğer noktalar arasında. Hublot logosuna da çok defa rastlamaya hazır olun, zira saatin genelini incelediğinizde toplamda 9 kez Hublot görüyorsunuz.

8/10

ÖZELLİKLER

Merkez eksende toplanmış dakika ve saat göstergelerinin yanı sıra, 12 saatlik ölçüm yapabilen çift alt kadranlı bir kronografı da barındırıyor. Saatin saniye ibresi saat 9 yönündeki alt kadrana yerleştirilmiş ve tüm bu fonksiyonlara ek olarak tarih göstergesi de mevcut.

8/10

KULLANIM KOLAYLIĞI

Saatin kronograf düğmelerinin tasarımı kullanım fonksiyonunu çok rahatlatmış. Kilitsiz tepe noktasından saat ve tarih fonksiyonlarını rahatlıkla ayarlayabiliyorsunuz ayrıca kronograf düğmelerinin basış sırasındaki tokluğu, saate hiç bakmadan bile süre ölçme fonksiyonunu gerçekleştirmemizi sağlıyor.

9/10

OKUNURLUK

Saatin iskeletleştirilmiş kadranından dolayı kronograf fonksiyonunu kullanmak ve tarihi okumak bayağı meşakkatli. Saati okumak ise, üç boyutlu gibi gözüken baskın renkli beyaz indeks ve ibreler sayesinde hem gece hem gündüz çok kolay.

7/10

KAYIŞ VE TOKA

Yumuşak hisli siyah kauçuk kayışın çift tarafında da markanın logosunu görebilirsiniz. Tek tarafa doğru açılan klipsli tokanın açma-kapama düğmeleri oldukça pratik ve çift iğneli ayarlama sayesinde kauçuk kayış bağlantısı gayet sağlam. H formlu vida ise tokada iki adet ile sınırlı.

10/10

KASA

44 mm çapındaki karbon fiber kasaya yan tarafından baktığınızda, üç ayrı katmandan oluşuyormuş gibi gözüküyor. Saat kulaklarının monoblok şekilde kayışı kaplaması ve bükülmemesinden dolayı, saat normal boyutuna göre daha da geniş ve büyük gözüküyor. Karbon fiber bezel ve kasanın doğal desenleri kasaya uzun süre baktığınızda üç boyutlu bir efekt yaratıyor. Karbon kasanın iskeletleştirilmiş kadranla uyumu mükemmel şekilde yakalanmış.

10/10

SES

Saatin rotorundan hiçbir koşulda ses gelmiyor  ve genel çalışma çok sessiz. Kronograf düğmelerinin çıkardığı ses ise çok tok ve etkileyici.

9/10

BİLEKTEKİ KONFOR

Çap itibarı ile geniş ve Big Bang kasasının genel tasarımından dolayı kalınlığı fazla olan model, tahmin edilenin tam aksine, aerodinamik kauçuk kayışı sayesinde bileğe mükemmel oturuyor. Saatin genel ağırlık dağılımı çok iyi planlanmış ve saat adeta bilekle bütünleşiyor.

9/10

KALİBRE

Toplam 257 parçadan oluşan HUB 4214 otomatik kurmalı ve iskeletleştirilmiş kalibre 42 saatlik güç rezervine sahip. Gerçekçi olmak gerekirse bu kadar başarılı bir kalibreden güç rezervi beklentisi daha fazla.

8/10

FİYAT POLİTİKASI

Piyasadaki en maskülen görünüşlü modellerin başında gelen Hublot Big Bang Aero Bang Carbon, üstün mühendislik harikası karbon fiber kasa, kronograf fonksiyonlu kalibre ve iskeletleştirilmiş kadran üçlemesiyle iddialı bir fiyata sahip.

8/10

FİYAT 

26.700 İsviçre frankı

QP PUAN; 86