QP Test: Chopard L.U.C Lunar Big Date

  • 137 SHARES

QP Türkiyenin 6. sayısındaki test saati Chopard’ın tamamen kendi atölyelerinde ürettiği manüfaktür kalibreli L.U.C serisindeki ay fazlı klasik modeli. Saat tam üç hafta boyunca test edildi. Yazı Beran Toksöz

chopardluclunar

GENEL TASARIM

Yarı parlak pembe altın kasa ve ışık açısına göre degrade gümüş rengi kadran çok iyi uymuş. Saatin alt kısmına simetrik şekilde sağa ve sola yerleştirilmiş ay fazı göstergesi ve saniye alt kadranı kadranda fazla yer kaplamasına rağmen rahatsızlık vermiyor. Kasa ile kabartmalı roma rakamı indeksleri ayıran siyah  tren rayı dakika indeksi sayesinde orta kadran çok daha belirgin bir hal almış. Saatin tarih göstegesi dev boyutu ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

10/10

ÖZELLİKLER

Merkezdeki saat ve dakika fonksiyonları ile merkezden ayrı çalışan saniye fonksiyonu mevcut. Hem güney  hem de kuzey yarım küredeki ay fazını orbital dönen disk sayesinde gösteren saatin bu fonksiyonu 122 yılda sadece bir günlük sapma payı ile çalışıyor. Saat on iki yönündeki çift dev pencereli tarih göstergesi bulunan model ayrıca kronometre sertifikalı.

9/10

KULLANIM KOLAYLIĞI

Saatin tepe sadece bir defa çekilebiliyor ve buradan saati ayarlamak çok rahat. Chopard ay fazını ve de tarihi ayarlamak için iki adet kasaya gizlenmiş düğme yerleştirmiş. Saat 4 yönündeki düğmeye ince uçlu özel aparatla basılarak ay fazı saat 12 yönündeki düğmeye basılarak ise tarih rahatlıkla ayarlanabiliyor. Özellikle dikkat edilmesi gerekilen husus ise ay fazını ayarlar iken doğru evreyi doğru tarihle tutturabilmek. İşte burada biraz sabır gerekebilir.

9/10

OKUNURLUK

Klasik bir saat olmasına rağmen saat ve dakika ibresinde gece görünürlüğü mevcut ve karanlık ortamlar için gayet başarılı. Dev boyutlu tarih pencereleri bileğinizi yaklaştırmadan bile okunurluğa olanak sağlıyor. Pembe altın saat indekslerinin aşırı parlaması sayesinde ışıklı ortamlarda saat okumayı bu kadar kolaylaştıran bir modele daha önce rastlamamıştım. ay fazında ilk dördün ve son dördünde diske çok dikkatli bakmanız gerekiyor.

9/10

KAYIŞ VE TOKA

Parlak kahverengi timsah derisi kayış klasik bir modele göre biraz kalın fakat kalitesi bileğe temas halinde verdiği hissiyat mükemmel. Saatin toka kayış ilişkiside gayet başarılı ve rahatlıkla çıkarılıp takılabiliyor.

8/10

KASA

42 mm lik pembe altın kasa çok dikkat çekiyor. Boyutuna ve komplikasyonlarına göre saatin kasa kalınlığı gayet makul kalınlıkta. Kasanın kulakları çok uzun olmadığı ve hafif aşağıya doğru kıvrımlı tasarlandığı için saat olduğundan daha narin gözüküyor.

10/10

SES

Mikro rotor dönüşün dönüş sarsıntısını ve çıkardığı sesi bazen duyabiliyorsunuz. Saatin genel işleyişini duymak ise imkansız.

8/10

BİLEKTEKİ KONFOR

Kayışın yumuşaklığı ve esnekliği sayesinde saat bileği tamamı ile kavrıyor ve Pembe altın saat tokası dev boyutuna rağmen asla bileğe rahatsızlık vermiyor.

9/10

KALİBRE

4 Hz frekansla çalışan ve tamamen markanın Fleurier deki atölyesinde geliştirilen otomatik kurmalı manüfaktür L.U.C 96.20-L kalibre 65 saatlik bir güç rezervine sahip. Hassas bir çalışma performansına sahip kalibrenin mikro rotoru daha iyi bir dönüş hızı sağlaması için 22 ayar altından üretilmiş ve COSC ölçüm sertifikasına sahip.

10/10

FİYAT POLİTİKASI

Saatin fiyatı ilk duyulduğunda biraz fazla gibi dursa da, manüfaktür kalibresinin mükemmel işçilik anlayışı, altın kasasının ağırlığı ve barındırdığı komplikasyonlar ile beraber düşünüldüğünde daha mantıklı bir hal alıyor.

8/10

FİYAT

31.500 İsviçre frankı 

QP PUAN; 90