Cartier’nİn Sade Tasarım Felsefesİ

  • 204 SHARES

Salon International de la Haute Horlogerie’nin (SIHH) gerçekleşmesine sadece birkaç hafta kalmış iken, markalar da 2017 senesinin horolojik trendlerini şekillendirmeye devam ediyor.

Her sene SIHH’e gerçekleştirdiği katılım ile fuarın trendlerini belirleyen bir marka Cartier… Her ne kadar yüksek saatçilik dünyasında uzun yıllardır yer almasa da tasarladığı ürünlerle horolojik enstrümanlara ayrı bir vizyon katan manüfaktür bu sene de SIHH’de yoğun ilgi göreceğe benziyor. Bunu da markanın yeni tanıtmış olduğu üç modelden (The Cartier Minute Repeater Mysterious Double Tourbillon, The Cartier Skeleton Mysterious Hour, Cartier Panthère
Joueuse) anlayabiliyoruz. Teknik yüksek saatçilik detaylarını marka ile özdeşleşen vizyoner tasarımlar ile birleştiren maison bu sene de başarılı ve inovatif modellere imza atacak gibi görünüyor.

The Minute Repeater Mysterious Double Tourbillon 9407 MC

01_whro0023_fn_1462793

Bir ilk niteliğinde olan The Minute Repeater Mysterious Double Tourbillon 9407 MC teknik anlamda en sofistike ve kompleks tasarımlardan birine sahip. Cartier’nin uzman mekanizma tasarımcısı Carole Forestier-Kasapi’nin imzasını taşıyan modelin temelleri 2013 senesinde tasarlanmış olan The Mysterious Double Tourbillon’a dayanıyor ve bir safir disk arasına yerleştirilmiş konvansiyonel bir tourbillon kadranın hakimiyetini ele geçiriyor. Disk içerisinde yer alan tourbillon, beş dakikalık zaman diliminde rotasını tamamlıyor. Tasarımı oldukça eşsiz kılan bir diğer özellik de minute repeater komplikasyonu, kadranda hoş bir formda sergilenen çekiç ve çanlar, geleneksel tasarımlardan biraz farklı işliyor. Normalde sadece kasa arkasında yer alan minute repeater aksamları böylelikle de meraklıların gözleri önüne serilmiş oluyor.
Titanyum (50 adetle limitli) ve platin materyalleri opsiyonu bulunan modelin, platin versiyonunda da bezeli pırlantalı (30 adetle limitli) ve kadranı pırlantalı (20 adetle limitli) olarak iki opsiyon yer alıyor.

Detaylar:
Mekanizma:
Elle kurmalı kalibre 9407 MC
Güç rezervi: 3.5 gün
Kasa çapı: 39.30 mm
Materyal: Titanyum ve platin opsiyonları

The Rotonde de Cartier Skeleton Mysterious Hour

04_whro0014_1462764
Mystery konsepti üzerine odaklanan saat, bunun izlerini de kadran üzerinde en ustalıklı şekilde sergiliyor. Model, tüm mekanizmayı sergileyen iskelet kadran ustalığının yanı sıra mükemmel görsel yetkinliğin de habercisi. Kadranda saat ve dakika fonksiyonlarına yer veren model, sadeliğin yanı sıra materyal ve renk tercihlerinden dolayı da duru bir görünüm yakalıyor –buna saatin mekanizması dahil.

Detaylar:
Mekanizma:
Elle kurmalı kalibre 9983
Güç rezervi: 48 saat
Kasa çapı: 42 mm
Materyal: Paladyum

The Panthère Joueuse de Cartier

06_hpi01105_1441349
Yeni tanıtılan modellerin sonuncusu ise Cartier’nin “oyuncu panteri” oluyor. Animasyonlarla zenginleşen Cartier dünyasının maskotu da böylelikle manüfaktürün tasarımcısı Jeanne Toussaint sayesinde bileklere taşınıyor. Saatte ilk fark edilen detay –panterden sonra- tabi ki de ibre ve indekslere kadranda yer verilmemiş oluşu. Çünkü panterin kendisi ve patisi dakika gösterme görevini üstleniyor ve etrafında dönerek kovaladığı pırlanta set top da saat göstergesi oluyor. Sizce de oldukça ince işçilikli değil mi?

Detaylar:
Mekanizma:
Otomatik kurmalı kalibre 9918 MC
Güç rezervi: 48 saat
Kasa çapı: 40 mm
Materyal: Beyaz altın