Nautilus 40. Yıl Özel

  • 52 SHARES

Patek Philippe bir ikon haline gelmiş modeli Nautilus’un 40. yıl dönümünü kutlarken iki yeni tasarım ile karşımıza çıkıyor.

40 sene önce Patek Philippe bir ikon halini alan Nautilus modelini tanıtmıştı. Gerald Genta tarafından tasarlanan model, bir gemi penceresinden esinleniyordu ve ana hatları tasarımcı tarafından yaklaşık beş dakika içerisinde çıkartılmıştı. Markanın ilk spor tasarımlarından biri olan model, Nautilus ref. 3700 olarak tanıtılmıştı. 1976 senesinde tanıtıldıktan sonra büyük bir ilgi toplayan model şimdi ise büyük bir ikon halini alarak diğer markaların tasarım konusunda bolca esinlendikleri bir efsane halini aldı. İlerleyen dönemlerde ise (beklenmedik bir durum olmadığını ekleyelim) koleksiyonerlerin göz bebeği haline gelen Nautilus, farklı edisyonları ile karşımıza çıkmaya başladı. Şimdi ise modelin 40 senesinde sadece bir değil iki farklı tasarım ile yüksek saatçilik devi maison karşımıza çıkıyor. Patek Philippe Nautilus 40th Anniversary Editions platin 3 ibreli 5711/1P ve beyaz altın kronograf 5976/1G. Hadi şimdi bu oldukça heyecan verici modelleri inceleyelim.

patek-philippe-nautilus-40th-anniversary-57111p-2

The Patek Philippe Nautilus 5711/1P

Manüfaktürün yeni tanıtmış olduğu modellerden ilki tamamen eski modellerdeki tasarımsal detaylara sadık kalıyor. Daha öncelerde de paslanmaz çelik kasasında 5711 referansıyla tanıtılan modelin platin versiyonu eski modeli oldukça anımsatıyor. Oldukça sağlam bir materyal olan platinden yapılan saatin saat altı yönünde bezelinde bir adet pırlanta detayı yer alıyor. 40 mm’lik kadranı ve bezel dahil olmak üzere 44 mm’ye ulaşan kasa çapı oldukça tatmin edici ve bilekte hoş bir görünüm yakalamaya hazır.

patek-philippe-nautilus-40th-anniversary-57111p-3

patek-philippe-nautilus-40th-anniversary-57111p-4

Saatin önceki versiyonundan ayıran temel ayrıntı ise kadranında gizli. 5711/1P 40. yıl edisyonunun mavi çizgili kadranında bu detaya özel olarak yer veriliyor ve 1976-2016 seneleri kadranda yer alıyor. Saat 12 yönünde yer alan logo detayı da kadran detayları arasına giriyor ve sonuçta oldukça sadece bir kadran ortaya çıkıyor. Saati daha önce tanıtılmış paslanmaz çelik modelden ayıran bir diğer detay ise saat üç yönünde konumlanan tarih göstergesi oluyor, beyaz altın materyal ile çevrelenen gösterge kadran ile uyum yakalıyor. Ek olarak kadranda kullanılan ibrelerde de beyaz altın detayına yer veriliyor.
Kalibre 324 SC (seconde centrale) ile tamamlanan saat 4Hz frekansında işleyerek yüksek hassasiyet yakalıyor. Yeni model, 700 adetle limitli olarak tanıtılıyor.

patek-philippe-nautilus-40th-anniversary-57961g-1

The Patek Philippe Nautilus Chronograph 5976/1G

Yeni tanıtılan modellerin ikinicisi ise açık konuşmak gerekirse biraz beklenmedik oluyor. Yine üç ibreli olarak karşımıza çıkan model, beyaz altın kasalı bir kronograf. Aynı kadran renginde ve konumlandırması farklı olsa da diğer modelle aynı logoyu barındırıyor.

patek-philippe-nautilus-40th-anniversary-57961g-2

daha önce 5980 referansla tanıtılmış olan Patek Philippe modeli ile benzerlik gösteren 5976/1G daha büyük bir kasaya sahip olma niteliğinde. 44 mm’lik kadranı bezeli ile birleştiğinde yaklaşık 49.25 mm’lik bir kasa çapına sahip oluyor. Bu özelliği ile gerçekten iri bir Nautilus örneği sunuluyor.
Yeni bir göstergeye sahip olan model bunun aksine eski mekanizmasını korumaya devam ediyor. CH 28-520 C (ref. 5980’de de aynı mekanizma yer alıyor) kalibre ile desteklenen model, fly-back kronograf mekanizması ile saat altı yönünde yer alan farklı bir alt kadranda sergileniyor. 55 saatlik güç rezervine sahip olan mekanizma, 4 Hz frekansında.
Pırlanta indekslerle tamamlanan beyaz altın 5976/1G 1300 parça ile limitli olarak tanıtılıyor.