Panerai’nİn Üçüncü Bronzo’su

  • 22 SHARES

Markanın vintage kökenine sadık kalmasında büyük işlevi olan bronz kasa üçüncü kez sahneye çıkıyor, bu kez mavi bir kadranla.

Mavi kadranlı Panerai’lerle geçtiğimiz yıl içerisinde tanışmıştık, modeller kasa ve kadran renklerinin tezatlığıyla ilk bakışta dikkatleri topluyordu ve yaz mevsiminde ortaya çıkmaları sebebiyle insanları karşı koyamadıkları şekilde kendilerine çekiyordu. Panerai’nin kullandığı mavinin artılarından bahsederken oro rosso kasanın tamamlayıcı gücünün önemine değinmiştik, kasa materyalleri sebebiyle PAM00659, PAM00688, PAM00689 ve PAM00690 manüfaktürün ürettiği modern parçalar arasında sayılabilirdi. Fakat markanın üçüncü kez kullandığı bronz vintage bir etki yaratma konusunda oldukça başarılı. PAM00671, dalış profesyoneli sayabileceğimiz Luminor Submersible 1950 kasa altında kurgulandı ve ilk kez mavi kadran tercihiyle geldi. Modelin en büyük farklılığı tabii ki de bronz kasası, bronz bulunduğu ortam şartlarına göre renk değişikliklerine uğrayan bir materyal, ortam şartları da her saat ve kullanıcı için bağımsız. Aslında 1.000 adetle limitli olan PAM00671 bu sebeple kendi içinde tek bir parça. Bu materyal sayesinde herkes kendine özel bir Panerai sahibi olmuş oluyor, bu anlamda 1.000 değil, 1 adetle limitli bir saatiniz olmuş oluyor.

47 mm’lik kasa içerisinde Neuchâtel’de üretilmiş otomatik kurmalı manüfaktür kalibre P.9010 var, sadece 6 mm’lik kalınlığı olan mekanizma saat 3 pozisyonunda bir tarih göstergesini ve saat 9 pozisyonunda da bir saniye alt kadranını aktif hale getiriyor. 300 metreye kadar su geçirmezliği sayesinde rahatlıkla bir dalış ekipmanı olarak kullanılabilir, onun dışında vintage bir Panerai takmak istediğiniz her ortamda da sizi mutlu edecektir. Üstelik bu bronzo manüfaktürün sunduğu üçüncü bronzo ve daha önce yeşille sunulan modellerin aksine türünün ilk örneği.