Out Of Range, Graham Chronofighter Vintage

  • 222 SHARES

Tarihine saygı duruşunda bulunan markalarda bu sefer Graham yer alıyor. Markanın temelleriyle özdeşleşen Chronofighter modeli bu sefer vintage tasarım detaylarıyla doğumunun 15. senesini kutluyor.

Orijinal tasarımları alışılmışın dışında boyutlarla sunan Graham, yüksek saatçilik esaslarını şekillendiren markalardan birisi. Bu sene Chronofighter ürün gamının 15. senesine adım atışını kutlayan marka, Chronofighter Vintage Anniversary koleksiyonunu geliştirerek bünyesine yeni modeller ekliyor.
Zengin yüksek saatçilik dünyası skalasında, saatleri belirgin şekillerde birbirlerinden farklı kılan özelliklerin başında markalarının tarihlerine bağlılıkları ve bu tarihin tasarımlarını nasıl etkilediği geliyor. Her bir marka doğmuş olduğu topraklardan esinlenirken, o doğanın gerekli kıldığı özellikleri de geliştirdikleri modellere ekleyerek farklılık yakalamaya çalıyor. Tasarımsal kodlar, komplikasyonlar, özel tarihler yada işbirlikleri ile de bu değerleri pekiştiriyor. Tüm bu detaylar da geliştirilen modellerin “özgünlüğünü” ortaya koyuyor.
Graham da özgünlük söz konusu olduğunda akıllara gelen markalardan birisi. Chronofighter koleksiyonunun neredeyse marka kimliği ile bütünleşen ekstra büyük tepe kolu ve start/stop fonksiyon ayarlayıcı düğmesi, markaya dair özgün detayların en başında yer alıyor.

graham-chronofighter-vintage

Maison’un havacılık tarihinden ilham alan eski versiyonunda kullanılan esaslar günümüze aktarılmaya devam ediyor. İlk olarak bombardıman uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilen modelde yer alan tepe kolu ve fonksiyon ayarlayıcı düğme, bombacının eldiven ile de kontrol edebilmesine uygun olarak dizayn edilmiş. Marka ile özdeşleşen bu farklı tasarım günümüzde de hala kullanılmaya devam ediliyor. Ve yeni geliştirilen Chronofighter Vintage Anniversary koleksiyonunun da temellerini oluşturuyor. Maison’un tarihinden beslenen tasarımlar bu koleksiyonda bir de vintage çizgiler ile birleştiriliyor. Retro karakteri ile estetik görsellik yakalayan saat, ultra büyük boyutuyla da metrelerce uzaktan dahi fark edilebilirliği garantiliyor. 44 mm’lik paslanmaz çelik kasaya sahip modelin 4 farklı kadran seçeneği bulunuyor. Grained yüzeyli, bej tonları ile zenginleştirilen ve vintage detaylar ile desteklenen kadranlar üzerinde gün-tarih göstergelerine ek olarak kronograf ve saniye alt kadranları da yer alıyor.
Mekanizma olarak saatte G1747 referanslı otomatik kronograf (Valjoux 7750’nin bir modifiyesi) kullanılıyor. 4Hz hızında çalışan mekanizma 48 saat güç rezervi ile işliyor.
Yenilenen formunda vintage çizgilere sadık kalan modelin deri kayışı üzerinde kullanılan kontrast tondaki dikişleri de saatin duruşunu destekliyor. Dört farklı referans ile tanıtılan modelin ayrıca saat altı yönünde konumlandırılan minyatür İngiliz ve Amerikan hava kuvvetleri İkinci Dünya Savaşı madalyonları üzerinde de limit sayılarına dair numaralandırmaya yer veren 15 adetle limitli versiyonu da bulunuyor.

graham-chronofigher-vintage

Detaylar
Graham Chronofighter Vintage Anniversary

Fiyat: 5.500 CHF
Materyal: Paslanmaz çelik
Mekanizma: G1747 referanslı otomatik kurmalı mekanizma
Çap: 44 mm
Güç rezervi: 48 saat
QP kararı: Bu extra büyük ebattaki saati kullanmanın ön koşulu kesinlikle çok ince bileklere sahip olmamak. Ayrıca saatin iri tepe kolu sebebiyle sağ bilekten ziyade sol bilekte taşımaya daha uygun olduğunu da not düşelim.