“Önemlİ Olan Fonksİyondur, Estetİk SONRA Gelİr”

  • 25 SHARES

Carroll Shelby Peter Brock’tan var olan Cobra şasisi üzerine geliştirilebilecek yeni bir seri istediğinde aldığı cevap buydu, Baume & Mercier de bu söyleme sadık kaldı.

Baume & Mercier’nin geçtiğimiz yıl tanıttığı Cobra serisi oldukça sportif ve bir kronograftan beklenilenleri karşılayabilecek niteliklere sahipti. Fakat her şeyden önce bu model grubu otomotiv sektörünün en karakteristik parçaları arasında yer alıyordu ve manüfaktürün bunun bilincinde olması gerekiyordu. Baume & Mercier, Cobra’ya yakışan ve onun hakkını veren modeller üretmeliydi, anlaşılan o ki her iki tarafta gidişattan memnun kaldı ve SIHH 2017’de sıra kült bir Cobra tasarımını ilham alarak yeni bir model yaratmaya geldi.

Sadece 90 günlük bir tasarım sürecinin ürünü olarak doğan Cobra Daytona, Carroll Shelby’nin özel isteği üzerine halihazırda yaratılmış olan bir şasi üzerine inşa edildi. Otomobil ilk haliyle gayet dinamik ve kompakttı, bu yüzden şasiyi değiştirmek iyi bir hamle olmazdı. Burada yapılabilecek en akıllı hareket aerodinamiği iyileştirmek olurdu ki Peter Brock da bunu düşündü. Akışkan fütüristik tasarım otomobilin pist rekorları kırmasını sağladı. Araç dizayn olarak zamanının çok ötesindeydi ve art arda iki yıl boyunca birçok farklı pistte rakiplerini geçmeyi başardı.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra

Baume & Mercier ile yaratılan iş birliği sebebiyle Peter Brock Daytona Cobra çizimlerine geri döndü ve otomobili flyback kronografla nasıl birleştirebileceğine manüfaktürün tasarım ekibiyle birlikte karar verdi. Peter Brock’un etkisi 196 adetle limitli Clifton Club Shelby Cobra’nın dış görünüşüne büyük oranda etki yaptı. 44 mm’lik paslanmaz çelik kasa titanyum detaylarla farklılaşıyor, bunun yanında kronograf butonları orijinal otomobilin gaz ve fren pedallarından esinlenilerek tasarlanmış. Böylelikle kronografı harekete geçirdiğiniz her anda Daytona Cobra’nın pedallarına dokunuyormuş hissine kapılıyorsunuz. Aynı şekilde bir başka detay da kasanın dış çeperinde karşımıza çıkıyor, otomobilin motorundan esinlenilerek tasarlanan Cobra yazısı, kadrandaki kırmızı ve mavi detaylarla birlikte kasa arkasında görülen jant tasarımını andıran bileşenlerin hepsi rekorlar kıran otomobilden ilhamla yaratılmış. Fakat otomatik kurmalı manüfaktür kalibreyle donatılmış, 42 saat güç rezervli ve 196 adetle limitli Ref. M0A10344’e sahip olmaya karar verirseniz Daytona Cobra’nın 1:43 oranında küçültülmüş minyatürüne de sahip olabilirsiniz.