Old-School ÇİZGİLERİNİN Sarı Altın Yorumu

  • 207 SHARES

Koleksiyonerlerin favori modellerinden olan Royal Oak Ref. 15202 “Jumbo” ultra ince kasasında nostaljik ama bir o kadar da sade bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.

Gerald Genta tasarımları kullanıcıları arasında farklı tartışmalar sürmeye devam ediyor. Bu tartışmaların başında yer alan, gelmiş geçmiş en saf saat tasarımlarından birine sahip Royal Oak’un farklı komplikasyon ya da değişikliklerle bozulmaması gerektiğine dair sav, belli ki manüfaktür tarafından değerlendirilmeye devam ediyor ki Audemars Piguet yine en sade modellerden birisi ile karşımıza çıkıyor.
Kasım ayında aynı sadelikte (frosted gold – link https://qpmagtr.com/guncel/audemars-piguetnin-yeni-royal-oak-formlari/) versiyonları ile Royal Oak’un 40 senesini kutlayan tasarımın sadeliği yeni modellerle de pekiştiriliyor. Yeni modelleri cezbedici kılan özellik ise ultra ince kasaları. Royal Oak Ultra-Thin Ref. 15202 “Jumbo” AP koleksiyonerleri için oldukça cezbedici bir parça.

b
a

Sarı altından yeni Royal Oak “Jumbo” 39 mm ölçülerinde kasası, oldukça aşina olduğumuz tapisserie kadran tasarımı ile oldukça göz doldurucu. Ancak modeli özel kılan özellik saat üç yönünde yer alan tarih penceresi ve saat altı yönünde yer alan orijinal “A Serisi” Royal Oak’un damgası olan AP logosunun bu defa altın rengi bir kadran üzerinde konumlandırılışı.
Tasarımsal ögelerle zenginleştirilen saati değerli kılan bir diğer özellik ise 3.05 mm inceliğinde ve 1972’den itibaren orijinal Royal Oak’larda bulunan özelliklerle aynı güvenirliği sergileyen kalibre 2121’in otomatik hareketleriyle güçlendiriliyor oluşu. Bu sebeple de yeni tasarımın tarihle iç içe geçmiş özellikler barındırdığının da ayrıca belirtmek gerekiyor.

RO_15202BA-OO-1240BA-01_1_backcase_Original

Audemars Piguet koleksiyonunun 2012 senesinde pembe altın ve paslanmaz çelik versiyonlarında tanıtılarak yüksek satış rakamlarına ulaşmış olan modeli ref. 15202’nin bu sene sarı altın ile geri dönüşü ise koleksiyonerlerin iştahını kabartacak bir diğer detay oluyor. Küçük detayların oldukça büyük önemli detaylar taşıdığı Audemars Piguet kasaları arasında tabii ki de tek yeni model güncellenen ref. 15202 değil. Daha fazlası için SIHH döneminde takipte kalın.